Kansere çare arayışına halk da katılacak

İngiltere'de kansere çare bulma çalışmalarına halkın katılımını sağlayacak yöntemler için teknoloji dünyası ile kanser araştırmacıları bir araya geliyor.

04.03.2013 - 17:13

Kansere çare arayışına halk da katılacak

İngiltere'den Kanser Vakfı ile Amazon, Facebook ve Google'ın başlattığı ortak çalışma, kansere yol açan DNA mutasyonlarını (değişim) bulmak için yapılan veri incelemesine halkın katılımını sağlamaya çalışıyor.

Daha önce elde edilmiş bulguların insan gözüyle analiz edilmesi gerekiyor; fakat bunu yapacak yeterli sayıda bilim insanı bulunmuyor.

Tümörlerde DNA dizininin bulunması konusunda hızlı gelişmeler oldu.

Farklı tümörlerden elde edilen bu bilgiyi birleştirmek suretiyle araştırmacılar, vücudun sağlıklı bir parçasını ölümcül kansere dönüştüren hassas mutasyonları tespit edebilecek.

Ancak eldeki veri miktarının dev miktarda oluşu ve bilgisayarların bunlardaki küçük farklılıkları ayırt edememesi sorun teşkil ediyor. Çünkü bu küçük farklılıklar kanserlerin genetik nedenlerine dair ipuçları vererek tedavinin önünü açmada önem taşıyor.

Cambridge Üniversitesi'nden Carlos Caldas, "Gelecekteki kanser hastaları kendi tümörlerinin genetik kodlaması doğrultusunda tedavi görebilir; bu heyecan verici proje sayesinde o güne daha çabuk ulaşacağımızı ümit ediyoruz" diyor.

Kansere yol açan genetik nedenleri anlama konusunda büyük gelişme kaydedildiğini bildiren Caldas, bazı ilaçların işe yararken bazılarının neden yaramadığına dair ipuçlarının gözle incelenmesi gereken verilerde saklı olduğunu ve bunun yıllar alabileceğini söylüyor.

UZAY ÇALIŞMALARIDA DENENDİ, BAŞARILI OLDU
Caldas, "Halkın içinden çıkma bilimcilerin kolektif gücünü kullanarak kanserin teşhis ve tedavisi için yeni yöntemlerin geliştirilmesi işini hızlandıracağız" diye konuşuyor.

Araştırmacılar, bilgisayar programcıları ve oyun tasarımcıları bu hafta sonu bir araya gelerek fazla miktardaki ham veriyi daha anlamlı bilgiye dönüştürmenin yollarını bulmaya çalışacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...