Kansere direnen minik Luca Can destek bekliyor

Luca Can, 3.5 yaşında. Amademisyen Umut Özkırımlı’nın oğlu. Kanserle yüzleştiğinde henüz 1 yaşında bile değildi. 11 aylıkken diş için gittiği doktorda sinir sistemi kanseri olduğu öğrenildi. Doktorlar Luca’ya %10 yaşama şansı verdi, ABD’de geliştirilme aşamasındaki aşı ise Luca’nın umudu oldu. Ancak devletin ödeme kapsamında olmayan aşı için 250 bin dolar gerekiyor.

ntv.com.tr 11.10.2016 - 15:52 | Son Güncelleme : 11.10.2016 - 15:53

Kansere direnen minik Luca Can destek bekliyor

Akademisyen Umut Özkırımlı’nın 2 yıldır kanserle mücadele eden üç yaşındaki oğlu Luca Can Özkırımlı, çocukluk çağında görülen ve bir tür sinir sistemi kanseri olan yüksek riskli nöroblastoma yakalandı.

Luca’nın minik bedeni bir dizi ameliyat, kök hücre nakli gibi tedavi sürecin başarıyla atlattı ancak hastalık nüksetti. Amerika’da henüz geliştirilme aşamasında olan aşı ise Luca Can ve ailesi için umut ışığı oldu.

Luca’nın şu ana kadarki tedavisini İsveç devleti karşıladı. Ancak test aşamasındaki aşı maliyetinin devlet tarafından ödenmemesi aileyi sıkıntıya soktu. Bu nedenle Özkırımlı ailesi Luca Can’ın tedavi masraflarını karşılamak için internet üzerinden bir bağış kampanyası başlattı.

Nöroblastom hastalarının tamamen iyileşme şansının çok düşük olduğunu söyleyen ve Diken.com’a konuşan Umut Özkırımlı, “Dünyanın bu bölgesinde denenebilecek her şey denendi, mümkün olan tüm tedaviler uygulandı, artık burada yapılabilecek bir şey kalmadı” dedi.

Deneysel aşının New York’taki Memorial Sloan Kettering Cancer Center’da bu hastalığa yakalanan çocuklara uygulandığını belirten Özkırımlı, aşının yaşam şansını % 10’dan yüzde 80’e yükselttiğini söyledi.

Luca için gerekli olan 150 bin doların 110 bini toplanmış durumda. Luca’ya ‘lucacan.com’ adresinden destek olmak mümkün.

Sayfa Yükleniyor...