'Kansere Kafa Tutanlar'ın öyküleri kitapseverlerle buluştu

Gazeteci Yeşim Sert Karaaslan, kansere teslim olmayıp, direnenlerle konuştu, onların zorlu ama umut dolu mücadelelerini, "Kansere Kafa Tutanlar" adlı kitapla anlattı.

ntv.com.tr 26.06.2015 - 19:00 | Son Güncelleme : 27.06.2015 - 00:10

'Kansere Kafa Tutanlar'ın öyküleri kitapseverlerle buluştu

Anadolu Ajansı muhabiri Yeşim Sert Karaaslan'ın gözünden, tanıdan tedaviye her süreçte hayatta kalma mücadelesi veren kanser hastalarının hikayeleri'Kansere Kafa Tutanlar' adlı kitapta toplandı.

Karaaslan'ın kanser hastalarının yaşamla ölüm arasındaki savaşını aktardığı, "benliğin" ya da "hiçliğin" sorgulandığı, direnişin, yaşama sevincinin ve özlemin öyküleştirildiği eseri raflardaki yerini aldı.

Karaaslan, kanserin birçok ailenin içinde olduğunu, bu nedenle herkesin hastalık hakkında söyleyecek sözü, anlatacak hikayesi bulunduğunu belirterek, annesinin de uzun yıllar kanser tedavisi gördüğünü ifade etti.

Kanser hastalarını "yaşamın kıyısında hayata tutunan büyük yürekler" olarak tanımlayan Karaaslan, 11 yıllık sağlık muhabirliği süresince hastalığın tedavisinde tıbbi uygulamaların yanı sıra en önemli gücün moral ve inanç olduğunu gözlemlediğini söyledi.

Karaaslan, "Kansere Kafa Tutanlar" kitabında kansere baş kaldıranların hikayelerine yer vererek benzer sıkıntıları yaşayanlar için umudun en büyük destek olduğunu vurgulamak istediğini kaydetti.

"UMUT BİTERSE, HER ŞEY BİTER"

Kişisel öykülerini paylaşanlar arasında gazeteciden sağlık teknisyenine bankacıdan ev hanımına televizyoncudan memura kadar farklı meslek gruplarından kişilerin yer aldığını anlatan Karaaslan, "Her öykü içinde umudu saklayan ve yaşamın ne kadar değerli olduğunu adeta insanın kafasına kazıyan hayatlar saklı. Her öykünün gizlediği mesaj, yaşama sevinci ve umut oldu. Öykülerde insanın başına ne gelirse gelsin, tek bir nefes için uzun bir mücadeleden kaçınmamak gerektiği vurgulanıyor" dedi.

Karaaslan, Karacaoğlan'dan Ahmet Arif'e, Nazım Hikmet Ran'dan Sezai Karakoç'a, Atila İlhan'dan Ataol Behramoğlu'na, Volkan Konak'tan Cem Adrian'a kadar birçok besteci, yorumcu ve şairin dizelerinin de yer aldığı öykülerde hayat, ölüm, zaman, dostluk, aşk, acı, sevgi, sevinç gibi tüm duyguların birbiriyle çeliştiği uzun, zor ama kazanılası zaferlerin hikayesini anlattığını vurguladı.

"Kansere Kafa Tutanlar" kitabı Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlandı.

Sayfa Yükleniyor...