Kansere karşı 236 metre, 56 kat, 1344 basamak

Kolon kanserine dikkat çekmek isteyen uzmanlar ve gönüllüler İstanbul Sapphire’in merdivenlerinden binanın en üst katına çıkacaklar.

20.04.2011 - 09:11

Kansere karşı 236 metre, 56 kat, 1344 basamak

Türkiye’nin en yüksek binasının zirvesine ulaşıldığında 236 metre, 56 kat ve 1344 basamak geride bırakılmış olacak.

Kolon kanseri hakkında kamuoyunu bilinçlendirmek, düzenli sağlık taramaları ve erken teşhis ile önlenebilir bir hastalık olduğunu duyurmak isteyen Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi, ‘Kolon Kanserine Karşı Harekete Geçin!’ diyecek. Projeye Tıbbi Onkoloji Derneği ile Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneği de destek veriyor.

İstanbul Sapphire binasında 24 Nisan Pazar günü gerçekleşecek etkinliğe Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, Tıbbi Onkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Şuayib Yalçın, Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Adil Baykan, dernek üyeleri, hasta ve hasta yakınları ile gönüllüler katılacak.

TEDAVİSİ MÜMKÜN; ERKEN TANI HAYAT KURTARIR
Farkındayız kanseri yeneceğiz, diyen Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer herkesi etkinliğe davet etti.

Günümüzde kolon kanserinin nedenleri ve nasıl oluştuğu yönünde çok önemli bilimsel gelişmeler olduğunu vurgulayan Tıbbi Onkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Şuayib Yalçın, “Erken tanı konulduğunda tam şifa oranı yüzde 90-95’lere ulaşmaktadır. Ancak hastaların sadece 1/5’ine çok erken tanı konabilmektedir. Bu etkinlikle, bireyleri erken tanıya teşvik etmek istiyoruz” dedi.

Diğer organ kanserlerinde hastalık bir odaktan doğrudan kanser olarak başlarken, kalın bağırsakta kanser oluşumunun 2-3 yılı bulabildiğinin altını çizen Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Adil Baykan, bu süre zarfında, ileride kansere dönüşecek poliplerin tanınması ve çıkarılmasının kişiyi daha hastalık oluşmadan kurtarabileceğini söyledi. Adil Baykan, “Bu aktiviteye verdiğimiz destek ile çok sık görülmekle beraber korunabilecek bir kanser türü olan kolon kanserlerine dikkat çekmek istiyoruz. İnsanların bu hastalıktan korkmamalarını ve erken yapılacak tetkiklerle hastalığın daha kanser oluşmadan önlenebildiğini anlatmak istiyoruz” diye konuştu.

‘Kolon Kanserine Karşı Harekete Geçin!’ etkinliğine katılanlar, 24 Nisan 2011 Pazar günü saat 10.00’da 236 metre yüksekliğe sahip Sapphire binasında 56 kat ve 1344 adet basamak çıkarak bir ilke imza atacaklar.

KOLON KANSERİ HAKKINDA...
• Kolon kanseri en sık rastlanan kanserler arasında 3’üncü sırada yer alıyor.
• Dünyada her yıl 1 milyon, Türkiye’de 6 bin kişi kolon kanserine yakalanıyor ve bunların yarısı hayatını kaybediyor.
• Vakalarının yüzde 61'i erkek, yüzde 39’u kadınlarda görülüyor. 
• Kolon kanseri herhangi bir yaşta ortaya çıksa bile hastaların yüzde 90’ından fazlası 40 yaşın üzerinde olan kişiler. Bu yaştan sonra risk, her 10 yılda ikiye katlanıyor.
• 40 yaşın üzerindeyseniz mutlaka yılda 1 kez “dışkıda gizli kan tayini” testini KETEM merkezlerinde ücretsiz yaptırmanız ve her 10 yılda bir kolonoskopi taraması yaptırmanız gerekir.
• Düzenli sağlık taramaları yapıldığında toplumlarda kolon kanserinde ciddi bir azalmanın olduğu ortaya çıkmıştır.
• Araştırmalar düzenli egzersiz yapan bireylerde, kalın bağırsak kanseri dahil birçok kanserde gelişme riskinin azaldığını gösteriyor.
• Sigara ve alkol kullanımı bütün kanser türlerinde olduğu gibi kolon kanseri riskini de anlamlı oranda artırıyor.
• Kolon kanserinin önlenmesinde beslenme alışkanlığı çok önemli. Yüksek lifli, düşük yağ içerikli besinlerin tercihi önlemler arasında yer alıyor.
• Erken teşhiste yüzde 90 tam tedavisi mümkün.
• Erken teşhis belirtilerine dikkat edilmeli. Bunlar; uzun süren şüpheli karın ağrıları, dışkılama alışkanlığında değişiklikler, giderek artan halsizlik, yorgunluk ve kansızlıktır.
• Kadın ya da erkek 40 yaş üstü kişiler kolon kanserinde risk grubunda yer alıyor.
• Sigara, alkol kullanımı, hareketsiz yaşam, şişmanlık, kalsiyum eksikliği, yetersiz lifli gıda tüketimi kolon kanseri riskini artıran sebeplerden.
• Kırmızı et tüketiminin yüksek olduğu Doğu Anadolu'da ve erkeklerde hastalığa daha sık rastlanıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...