Kansere 'sevgi' ile direndi

İzmir'de iki yıl önce meme kanserine yakalanan İngilizce Öğretmeni Belgin Yaramış, yakınlarının sevgisi, desteği ve azmi sayesinde sağlığına kavuştu

Anadolu Ajansı 17.12.2013 - 10:26

Kansere 'sevgi' ile direndi

İngilizce Öğretmeni Belgin Yaramış, meme kanserine karşı rutin kontroller yaptırdığını ancak 2 yıl önce memesinde tümörün tespit edildiğini ve ameliyata alındığını anlattı.

Ameliyatın ardından doktorun kendisine kanser olduğunu söylediğini ve ilk anda hayatının sona erdiğini düşündüğünü dile getiren Yaramış, eşinin, çocuğunun, öğrencilerinin ve yakınlarının desteğiyle mücadeleye başladığını ifade etti.

Kemoterapi aldığı dönemlerde kızı Duru'nun 4 yaşında olduğunu ve kendisini saçları dökülmüş halde gördüğü için korktuğunu kaydeden Yaramış, "Kızım beni öyle gördüğünde korktu. Peruk takmamı istedi. Sonra yavaş yavaş alıştı. Sarı, siyah çeşitli peruklarım vardı. Aslında hayatı biraz daha eğlenceli hale getirdim. Hastalığımı ciddiye alsaydım o beni ele geçirecekti" dedi.

"EŞİM VE ÇOCUĞUM OLMASAYDI KANSERİ ATLATAMAZDIM"
Hastalık sürecinde "uslu bir öğrenci" gibi olduğunu ve doktorunun söylediklerini bire bir uyguladığını bildiren Yaramış, şöyle konuştu: "Hastalığı öğrendikten sonra ikinci hayatım başladı. İlk başta her şey kötü gitse de çevrenizin desteğiyle her şey pozitif hale geliyor. Eşim ve çocuğumun kanseri atlatmamda büyük faydası oldu. Eşimin, ailemin, öğrencilerimin, arkadaşlarımın desteği asla inkar edilemez. Çok zor günler geçirdik. Onların desteğiyle her şeyin üstesinden geldik. Kızımın varlığı kesinlikle bu hastalığı yenmem, ayakta durmam için çok önemli moral kaynağıydı. Ailenin, arkadaşlarınızın, çevrenizdeki herkesin desteği çok önemli. Yalnız kalmayıp onlarla birlikte yeniden ayağa kalkacağınızı düşünerek moral depoluyorsunuz ve kazanıyorsunuz."

Ailesinde bu tür hikayesi olan kadınların daha dikkatli olması gerektiğini ve rutin olarak kontroller yaptırması gerektiğine dikkati çeken Yaramış, "Tedavim bitip de kanseri yendiğim anda dünyalar benim oldu. Üzerimden büyük bir yük kalkmış gibi hissettim. O gün büyük bir kutlama yapıldı. hayata yeniden başladım" diye konuştu.

MEME KONTROLLERİNİ İHMAL ETMEYİN
Medikal Onkolog Prof. Dr. Mehmet Alakavuklar ise meme kanserinin modern çağda kadınlarda en sık görülen kanserlerden biri olduğunu, bu hastalığın erken dönemde tespitinin büyük önem taşıdığını bildirdi. Bu hastalığa yakalanmamak için belli aralıklarla meme kontrolünün yapılması gerektiğine değinen Alakavuklar, "Özellikle ailesinde böyle bir öyküsü olanlarda biraz daha dikkatli takip edilmesi gerekiyor" dedi.

Belgin Yaramış'ın 2 yıl boyunca kanserle mücadele ettiğini ve başarılı sonuç aldığını dile getiren Alakavuklar, "8 kür kemoterapi aldı. Daha sonra ışın tedavisi ve ilaçlı tedavi gördü. Zor dönemler geçirdi, morali bozuldu ama iyi olacağına inancı başarısındaki büyük rol oynadı" şeklinde konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...