Kansere yakalanma ihtimali 13 yıl önceden bilinecek

Yeni bir araştırmaya göre insanların kansere yakalanıp yakalanmama ihtimali 13 yıl önceden bilinecek. Bunu, DNA'yı koruyan telomerler belirleyecek.

DHA 02.05.2015 - 13:11

Kansere yakalanma ihtimali 13 yıl önceden bilinecek

Harvard ve Northwestern Üniversitelerinin ortaklaşa yürüttüğü bir çalışmaya göre DNA yapısının sonunda bulunan ve DNA'yı koruyan telomerlerin kansere yakalanan insanlarda daha kısa olduğu ortaya çıktı. 

Çalışmaya göre genetik değişimler sayesinde kişilerin 13 yıl içerisinde kansere yakalanıp yakalanmayacağı anlaşılabiliyor.

Kanser ortaya çıkmadan önce insan vücudunda ufak değişiklikler meydana geliyor. Telomerlerin uzunluğu, insan ömrünün uzunluğunu da ortaya koyabiliyor. Telomerlerin normalden kısa olması, kişinin ömrünün kısalacağının önemli bir belirteci.

HER ŞEY TELOMERE BAĞLI

Telomer, DNA'yı tehlikeden koruyan bir noktada yer alıyor. İnsanlar yaşlandıkça telomerler kısalıyor. Araştırma sonucunda, aynı yaştaki insanlardan, telomerleri daha kısa olanlarda kanser, kalp hastalığı, bunama ve ölüm riskinin daha yüksek olduğu görüldü.

KORKULARI FAZLA OLANLARIN TELOMERLERİ DAHA KISA 

Araştırmacılar, yaşları 42 ile 69 arasında olan 5243 kadını inceledi. Daha fazla fobisi olduğu öğrenilen kadınların daha kısa telomerlere sahip olduğu da bu çalışmadan çıkan bir diğer sonuç.

Sayfa Yükleniyor...