"Kanserin sebebi biyolojik kötü şans"

Kanser türlerinin büyük bir bölümünde kötü alışkanlıklar ve kalıtsal etkenlerin rol oynamadığı tespit edildi. ABD'de yapılan bir araştırmaya göre, beyin, pankreas ve kemik kanserinin en önemli nedeni biyolojik kötü şans.

NTV Haber 02.01.2015 - 13:12

"Kanserin sebebi biyolojik kötü şans"

Kanser türlerinin büyük bir çoğunluğunun nedeni kötü alışkanlıklar veya kalıtımsal özellikler değil kötü şans. Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan son  araştırmada bu sonuca varıldı.

ABD’deki Johns Hopkins Üniveritesi’nde yapılan araştırmada 31 kanser türü incelemeye alındı. Bunlardan 22'sinin hücre yenilenmesi sırasında oluştuğu ve dış faktörlerin hiçbir etkide bulunmadığı belirlendi.  Araştırmacılar, hücrelerin bu esnada  kansere dönüşmesini kötü şans olarak nitelendiriyor.

İddiaya göre, yeme-içme alışkanlığı, sigara veya alkol tüketeminin bu kanser türlerinin oluşumunda hiçbir etkisi bulunmuyor.

Lösemi, pankreas, yumurtalık, kemik ve beyin kanseri tamamen biyolojik kötü şansa bağlanıyor. Akciğer, kalın bağırsak, cilt kanserinin aralarında bulunduğu 9 kanser türünün nedeniyse kalıtsal etkenler ve çevre faktörlü oldupu belirtiliyor.

Bu kanserlerin önlenmesinde sigaranın bırakılması, kansorejen maddelerden uzak durulması ve yaşam koşularının iyleştirilmesi önemli bir rol oynayabiliyor.

Doktorlar, çevre faktörü ve kalıtsal etkenlerin rol oynamadığı kanser türlerinin önlenmesinin zor olduğuna dikkat çekiyor. Önleme yerine erken teşhis ve tedavi yöntemleri üzerinde yoğunlaşılması gerektiği belirtiliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...