Kanserin mücadelede önemli gelişme ingiltere'de kaydedildi. İngiliz bilim insanları, vücudun neresinde olursa olsun, her tümörde ayırt edici proteinler olduğunu tespit etti. Kanserli hücreler için Aşil'in topuğu olarak nitelendirilen bu proteinler, bağışıklık sistemi için hedef görevi görecek. Araştırmacılara göre, bağışıklık sistemi bu proteinlere saldıracak şekilde yönlendirilirse, kanser böylece yenilebilir.

Bağışıklık sisteminin T hücreleri kilit önemde. Kanserli hücreleri hedef alacak bu hücreler, vücutta mevcut ancak az sayıda. Öncelikle bunların çoğaltılması gerek. İki yöntem üzerinde konuşuluyor. T hücrelerinin aşı yardımıyla ya da vücuttan alınıp laboratuvar ortamında çoğaltılması gündemde. Yeterli sayıya ulaşan T hücrelerinin ayır edici proteinler sayesinde tümörleri hedef alacağı belirtiliyor. Bu yöntemle ileri derece kanserin bile yenilebileceği ve hayatta kalma oranının ciddi derecede artacağı vurgulanıyor.

University College London'ın keşfi, kanser tedavisinde kişisel metod öngörüyor. Bu nedenle pahalı olabilir. Hastalar üzerinde denemeyeyse iki sene sonra başlanacak.