Kapıdan satılan bitkisel ürünlere dikkat!

Toplumsal Etik Derneği Genel Başkanı Ahmet Akgün, 'kapıdan satış' yöntemiyle pazarlanan bitkisel ürünlerin ruhsatlandırma ve denetim sorununun, çözülmesi gerektiğini söyledi.

Anadolu Ajansı 26.05.2011 - 17:34

Kapıdan satılan bitkisel ürünlere dikkat!

Akgün, eczaneler dışında ''kapıdan satış'' yöntemi ile pazarlanan bitkisel preparat ve tabletlerin ruhsatlandırma ve denetim sorununa, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı’nın çözüm bulması gerektiğini belirtti.

Akgün, şifalı bitkilerden elde edilen preparat ve tabletlerin, kalp-damar, kolesterol, tansiyon ve şeker gibi hastalıklara ''alternatif tedavi'' olarak gösterilerek geniş bir pazar alanı oluşturulduğuna dikkati çekti. Hiçbir farmakolojik süzgeçten geçirilmeden elde edilen bu ürünlerin ''kapıdan satış'' yöntemiyle yüksek bedellerle pazarlandığını belirten Akgün, böylece yüksek cirolu bir sektör oluşturulduğunu ifade etti. Türkiye'de yetişen birçok endemik bitkinin sağlıkta tamamlayıcı ve koruyucu şifa kaynağı olduğunu vurgulayan Akgün, açıklamasında şunları kaydetti:

''Doğal ve bitkisel tedavilerin, hijyensiz, farmakolojik süzgeçten geçirmeden ve modern tıp biliminden yararlanmadan yapılmasının sosyal-ekonomik ve sağlık yönünden riskleri vardır. Halkın sağlığıyla oynanmasını ve umut ticareti yapılarak çıkar elde edilmesini etik bulmuyoruz. Hastaların, hastalıklarıyla ilgili tahlil tetkik yapılmadan, 'doğru ve kesin tanı' konulmadan, 'dozajı belirlenmemiş' bu ürünlerin kullanılması sonucunda oluşacak risklerin sorumluluğunu kim taşıyacaktır? Eczaneler dışında 'kapıdan satış' yöntemi ile pazarlanan bu materyallerin ruhsatlandırma ve denetim sorunu, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında çözüme kavuşturulmalıdır. Halkın sağlığından sorumlu olan kurum, ruhsat ve denetim işini üstlenebilmelidir. Bu konudaki yasal boşluklar acilen giderilmelidir. Ayrıca, gerçek dışı yayın ve reklam yapan görsel medya hakkında Radyo Televizyon Üst Kurulunu da göreve davet ediyoruz.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...