Kar körlüğü kalıcı mı?

Güneşten gelen ultraviyole ışınları karlı ve buzlu zeminlerden yansıdığında direkt gözlere ulaşıyor. Ultraviyole ışınlardan koruyan gözlük kullanmamak ve gözlüksüz uzun süre kara bakmak korneada güneş yanığı oluşmasına yol açabiliyor. Bu durum da kar körlüğüyle sonuçlanabiliyor.

ntv.com.tr 11.01.2017 - 09:49

Kar körlüğü kalıcı mı?

Hayatı “felç” etmediği sürece kar yağışı büyük-küçük her yaşta insanı mutlu ediyor.

Fakat kar örtüsünün sahip olduğu renk kadar saf ve masum olmadığını, göz sağlığı için tehlike sinyalleri verdiğini belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Şehvar Nefesoğlu, göz sağlığını koruyabilmek için yaz aylarında olduğu gibi kış mevsiminde de UV ışınlarından koruyucu özellik taşıyan güneş gözlükleri kullanmak gerektiğini söyledi.

KARLI VE BUZLU ZEMİNLERDEN YANSIYAN IŞINLARA DİKKAT!

Güneşten gelen ultraviyole ışınlarının karlı ve buzlu zeminlerden yansıdığında gözlere ulaştığını, ultraviyole ışınlara karşı koruyucu özellik taşıyan gözlük kullanmamanın ve uzun süre karlı zemine bakmanın korneada güneş yanığına neden olduğunu aktaran Nefesoğlu, “Bu durum kar körlüğüyle sonuçlanabiliyor. Kar körlüğünden korunabilmek yaz aylarında olduğu gibi kış mevsiminde de mutlaka güneş gözlüğü kullanmak gerekiyor” dedi.

KAR KÖRLÜĞÜ BU BELİRTİLERLE ORTAYA ÇIKIYOR

Kar körlüğü gözde kuruluk hissi, ışığa karşı hassasiyet, gözde batma ve sulanma gibi şikâyetlere neden olabiliyor. İstem dışı kasılan göz kapakları da görmenin azalmasına yol açabiliyor. Belirtiler kar ve güneşle temastan sonraki 6 ile 12 saat arasında görülüyor.

İHMAL EDİLMEMELİ, UZMAN MÜDAHALESİ ŞART

Kar körlüğü belirtileri mutlaka bir göz hastalıkları uzmanına başvurmayı gerektiriyor. Birkaç gün içerisinde belirtileri hafifleyen kar körlüğünün, önemsiz algılanmaya ve uzman desteğini ertelemeye neden olabildiğini aktaran Dr. Nefesoğlu, “Fakat bilinmelidir ki, müdahale edilmeyen kar körlüğü tüm belirtileri daha da riskli boyutlara taşıyabiliyor. Kar körlüğünün tedavisinde ise suni gözyaşı takviyesi uygulanabilir, gözü kapatarak üzerinden soğuk kompres yapılabilir. Ağrılı durumlarda ağrı kesici ilaçlar önerilebilir, ağrı derecesi yüksek ise göz, göz bandı ile kapatılabilir. Böyle durumlarda gözü kesinlikle kaşımamak gerekir. Kontakt lens kullanan hastalar ise bu gibi şikayetleri fark ettiğinde hemen lensleri çıkarmalı ve güneşli ortamdan uzaklaşarak karanlık bir odaya geçmelidir” dedi.

Sayfa Yükleniyor...