Kar taneleriyle düşen plastik parçacıklarını soluyoruz (Araştırma sonucu)

Araştırma ile havadaki plastik parçacıklarının, doğallığı korunmuş kutup bölgesinde bile kar tanelerine karışarak yeryüzüne düştüğü tespit edildi. Bilim insanları bu çalışma ile insanların nefes alırken plastik parçacıklarını da soluduğunu ortaya koydu.

Anadolu Ajansı 15.08.2019 - 13:03

Kar taneleriyle düşen plastik parçacıklarını soluyoruz (Araştırma sonucu)
Arşiv

Sonuçları "Science Advances" dergisinde yayınlanan çalışma, nefes alırken aynı zamanda plastik parçacıkları da soluduğumuzu gösteriyor.  

BBC'nin haberine göre çalışmada, boyutları 5 milimetrenin altında; içerisinde lastik parçaları, vernik, boya ve muhtemelen sentetik elyaf parçalarının da yer aldığı plastik parçacıkların, doğallığı korunmuş kutup bölgesinde bile kar tanelerine karışıp yağdığı bildirildi.

İNSAN SAĞLIĞINA ZARARLI OLUP OLMADIĞI SORUSU HENÜZ YANITSIZ

Araştırma ekibinden Doktor Melanie Bergmann, çalışmaları sırasında bitki selülozu ya da hayvan tüyü gibi doğal parçalar bulmayı umduklarını, ancak bunlardan başka tespit ettikleri plastik parçacıklarının, kendilerini çok şaşırttığını söyledi.

"Kardaki plastik parçalarının çoğunluğunun, havadan geldiği açıkça görülüyor" diyen Dr. Bergmann, söz konusu maddelerin, insan sağlığına zararlı olup olmadığı sorusuna henüz cevap veremediklerini belirtti.

Dünyada yaygın plastik kullanımına dikkati çeken Bergmann, bu konuda önlem alınması ve alternatifler üretilmesi gibi önemli meseleler üzerinde düşünülmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

“LİTREDE YAKLAŞIK 10 BİN PARÇACIK BULUNUYOR”

Çalışmada ayrıca Almanya ve İsviçre'deki kar tanelerinin, kutup bölgelerindeki örneklere nazaran çok daha fazla plastik parçacık içerdiği, kutup bölgelerinde, litrede yaklaşık 10 bin parçacığın bulunduğu ifade edildi.

Plastik parçacıklarının kutup bölgelerine nasıl ulaştığı konusunda da çalışma yapan bilim insanları, bu parçacıkların atmosferdeki yolculuklarına ilişkin kesin bir açıklama getiremedi.

VİDEO: OKYANUSLAR ALARM VERİYOR (11 KİLOMETRE DERİNLİKTE PLASTİK BULUNOU) (14.05.2019)

Sayfa Yükleniyor...