Kar ve buz, kırık-çıkıkları artırdı! (Kış kazalarına dikkat)

Son günlerde hastanelerin ortopedi servisleri her zamankinden daha fazla mesai yapıyor çünkü kış havasının getirdiği kar ve buz düşmeleri, düşmeler de kırık-çıkık vakalarını artırmış durumda.

ntv.com.tr 09.01.2017 - 11:34

Kar ve buz, kırık-çıkıkları artırdı! (Kış kazalarına dikkat)

Kışın bu dondurucu günlerinde değil karda ve buzda, sokakta yürümek bile oldukça tehlikeli hale geldi. Yanlış bir adım ya da bir anlık dalgınlık yaşlılar ve çocuklar başta olmak üzere 7’den 70’e herkesi tehdit ediyor.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Özdemir kış aylarında kaygan zeminde ortopedik yaralanmalarda büyük artış yaşandığı uyarısında bulunarak “Özellikle bugünlerde ortopedik poliklinikler ve acil servislerde çok sık yaralanma, kırık-çıkık vakalarıyla karşılaşıyoruz. Bunların bir kısmı ciddi kırıklar bir kısmı da yumuşak doku yaralanmaları oluyor. Örneğin basit bir kaymayla, kuyruk sokumu kırığı hatta omurga kırıkları görülebiliyor” dedi.

Prof. Özdemir, en sık karşılaşılan kış kazalarını anlattı ve karda yürümenin inceliklerini şöyle aktardı:

“Büyük adımlar yerine küçük adımları tercih edin, elleriniz cebinizde yürümeyin, sert dönüş ve ani hareketlerden kaçının. En önemlisi de dengeli ve önünüze daha bir dikkatli bakarak yürüyün. Zira kış aylarında karlı ve buzlu zeminde kayıp düşme olguları belirgin şekilde artıyor.”

Düşme sonucunda ayak, bacak ve kollarda kırık çıkıklar, el ve ayak bileklerinde burkulmalar, kafa yaralanmaları ve yumuşak doku zedelenmeleri sorunuyla ortopedik poliklinikler ve acil servislere başvuranların sayısında büyük artış yaşandığını belirten Özdemir, “Örneğin basit bir kaymayla, popo üzerine veya sırt üzerine düşmeyle kuyruk sokumu kırığı, kemik kalitesi kötü olan insanlarda omurga kırıkları da olabilir. Bunlar bazen cerrahi olmayan yöntemlerle tedavi edilirken bazılarının da cerrahi müdahale gerektirir. İyileşme süreleri ise yapılan ameliyata göre değişir” diye konuştu.

YAŞLILAR CİDDİ KIRIKLARA ADAY!

Yaşlıların özellikle kış aylarında ciddi kırıklarla karşılaşma riskinin çok yüksek olduğunu vurgulayan Özdemir, “Yaşlılarda beyin fonksiyonları, reflekslerin gençlere göre daha yavaş olması travmaların önemli bir sebebidir. Vücut ani şekilde gerçekleşen travmalarda koruyucu mekanizmayı geliştiremeyebilir yani savunma mekanizmalarında yaşlılarda özellikle sorun vardır. Bu hastalarda Alzheimer ve demans (bunama) gibi başka hastalıklar varsa daha çabuk düşerler” uyarısında bulundu.

Düşmeler sonrasında kalça ve el bileği kırıkları çok sık görülüyor. Kalça kırıkları yaşlılarda çoğunlukla ameliyatla, el bileği kırıkları ise alçıyla tedavi ediliyor. Bu nedenle yaşlıların daha dikkatli olmaları ve kemik kalitelerini yükseltmeye yönelik tedavileri düşmeler gerçekleşmeden almaları önem taşıyor.

ÇOCUKLARDA BU ÖNLEMLERE DİKKAT!

Çocukların karla oynamayı çok sevmeleri nedeniyle kaza riskinin oluştuğuna dikkat çeken Prof. Özdemir, “Çocuklar karda oynarken sık kaza geçirebiliyor. Özellikle ayak bileği, ön kol kırığı, el bileği kırıkları çocuklarda sık görülüyor. Bu nedenle çocukların ellerinde dengelerini yitirmelerine neden olacak şeylerin verilmemesi gerekiyor” diyerek alınacak tedbirleri şöyle anlattı:

• Sırt çantası kullanmasına dikkat edin. Çünkü elleri serbest kalan çocuğun, herhangi bir düşme anında elleriyle kendini koruma şansı artıyor.
• Sırt çantasının ağırlığı da büyük önem taşıyor. Sırt çantası çocuğun taşıyabileceğinden daha ağır olursa çocuğun dengesini kaybedip düşmesine daha fazla neden olabiliyor.
• Yürürken ellerin cepte olmamasına da önem gösterilmeli; çünkü eller cepteyken hem yürürken denge, rahat kurulamaz hem de kaygan zeminde düşme gibi bir durum olduğunda eller yüzü koruyamaz. Eller ceplerin dışından serbest olursa, kaygan zeminde düşme ihtimali azalır.

İLK MÜDAHALE ÇOK ÖNEMLİ

Düşme sonrası kişiye yardım amacıyla bilinçsiz yapılan ilk müdahaleler çok daha ciddi sorunlara yol açabildiğinden, ilk müdahaleye çok dikkat edilmesi gerekiyor. Düşen kişinin durumuna göre 112’nin aranması, ekip gelene kadar mümkün olduğunca hareket ettirilmemesi ya da bilinçli şekilde sağlık kuruluşuna ulaştırılması gerekiyor.

Prof. Dr. Mustafa Özdemir, düşen kişiye ilk yapılacak müdahalenin, “Oluşabilecek ödem nedeniyle saat ve yüzük gibi takılar çıkarılmalı, yaralı bölge yukarıda tutulmalı, kanama olması halinde temiz suyla temizlenmeli, ardından temiz ve kuru bezle kuvvetli bası uygulanmalı” diye özetledi.

KAZALARDAN KORUNMANIN PÜF NOKTALARI

• Kaygan zemine uygun materyalden yapılmış ayakkabılar tercih edin. Ayakkabınızın altının kaymaz dokulu, lastik ve tırtıklı olması kayıp düşme olasılığını azaltabiliyor.
• Kasları sıcak tutacak kıyafetler giyin.
• Şapka ve eldiven kullanın. Bunlar düşme riskine karşı ellerin ve başın maruz kalacağı hasarı engelleyebiliyor.
• Her türlü kırığın önlenmesi için adımlarınıza dikkat edin, mümkün olduğu kadar küçük adımlarla ve yola bakarak yürüyün. Adımların geniş olması kayma riskini artırıyor.

• Düşerken dengeyi sağlamak için elleriniz cebinizde yürümeyin.
• Ani dönüş ve ani hareketlerden kaçının, merdivenlerde daha da dikkat edin.
• El çantası yerine mümkün olduğunca sırt çantası kullanın, çantanızı da çok doldurmayın.

KASKSIZ KAYMAYIN!

Özellikle amatör kayak ve snowboard yapanlar oldukça fazla risk altında. Kayak yapanlarda yumuşak doku zedelenmesine sık rastlanıyor, snowboard yapanlarda ise daha çok kemik kırıklarıyla karşılaşılıyor. Her ikisinde de cerrahi tedavi gerektirmeyen yöntemlerle tedavi mümkün ancak baştan önlem almak, kafa travmasına karşı kask, özel giysiler, ayakkabılar, diz ve dirseği koruyucu özel splintler kullanılmalı. Kış sporlarında özellikle çocuklarda bu tarz yöntemlerle kalıcı hasarları önlemek mümkün olabiliyor.

Sayfa Yükleniyor...