Kısa adı HEBİPA olan Hepato Bilio Pankreatoloji Derneği tarafından her yıl düzenlenen Ulusal Hepato-Gastroenteroloji Kongresi’nin bu yıl dokuzuncusu yapılacak.

9. Ulusal Hepato-Gastroenteroloji Kongresi Başkanı Prof. Dr. Hasan Özkan kongreye, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Asya-Pasifik ülkelerinden de olmak üzere 700'ün üzerinde yerli ve yabancı uzmanın katılacağını söyledi.

Ayrıca bu yıldan itibaren HEBİPA ve Avrasya Gastroenteroloji Derneği’nin (Euroasian Gastroenterological Association) ortak bir karar aldığını söyleyen Prof. Özkan, Türk tıbbının gelişmesine katkı sağlayan bir bilim insanına İbni Sina Nişanı, yazılarıyla sağlık çalışanlarına moral destek veren bir gazeteci ve yazara yılın gazetecilik ödülü, Türk dünyasına ve bilimine hizmetlerinden dolayı bir bilim adamına Dede Korkut Nişanı, Türk ilaç Sanayinin gelişmesinde katkıları olan bir işadamına ise üstün hizmet ödülü vermeye ve bunu gelenek haline getirmeye karar verdiklerini belirtti. 

26-30 Eylül tarihlerinde Kıbrıs’ta yapılacak kongre sırasında 2015 yılında İstanbul'da HEBİPA'nın ev sahipliğini yapacağı 25. Uluslararası Asya Pasifik Karaciğer Kongresi’ne Türkiye’den katılacak bilimsel projeler ve araştırmaları yürütecek bilim insanları da belirlenecek.