Karbonmonoksit zehirlenmesine karşı...

Bilgisizlik, yanlış kullanım ve ihmal kış mevsiminde, özellikle de alçak basınçlı havalarda karbonmonoksit zehirlenmelerinin artmasına neden oluyor.

Anadolu Ajansı 26.11.2009 - 12:18

Karbonmonoksit zehirlenmesine karşı...

Soba, şofben ve doğalgaz kullanırken dikkat etmek ve herhangi bir şikayet hissedildiği anda 112 Acil Servisi aramak hayat kurtarıcı oluyor.

Ankara İl Sağlık Müdürü Mustafa Aksoy, Türkiye'de her yıl karbonmonoksit zehirlenmelerinden yüzlerce kişinin hastaneye kaldırıldığını ve bir kısmının hayatını kaybettiğini belirtti. Önlemlerle bu zehirlenme ve ölümlerin önlenebileceğini vurgulayan Aksoy, şöyle konuştu:

''Bu zehirlenmelere neden olan karbonmonoksit gazı renksiz, kokusuz, tatsız bir gaz olması nedeniyle zehirlenme olayları çabuk fark edilememektedir. Özellikle soba yanan odalarda bulunan kişilerde baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik, terleme, bulantı, kusma, görme bozukluğu, kalpte sıkışma hissi gibi şikayetlerin başlaması durumunda kişilerin dikkatli olup karbonmonoksit zehirlenmesini de akıllarına getirmeleri hayat kurtarıcı olacaktır.

SOBA VE BACA TEMİZLİĞİNİ İHMAL ETMEYİN
Karbonmonoksit zehirlenmeleri aslında oldukça basit, küçük tedbirler ve dikkat ile önlenebilecek olaylardır. Vatandaşlarımızın soba, şofben ve doğalgaz kullanırken dikkatli olması, soba ve baca temizliklerini yapmaları ve zehirlenme durumundan şüphelenildiğinde kendi hayatlarını tehlikeye atmayacak şekilde ortamı havalandırıp, kişiyi ortamdan uzaklaştırarak derhal 112 Acil Sağlık Hizmetleri telefonundan yardım istemeleri hayati önem arz etmektedir."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...