Kardiyolojide dünyayla yarışıyoruz

Kardiyologlara göre, Türkiye kardiyoloji alanında Avrupa'yla yarışacak kadar iyi konumda, doğu ülkelerinin ise 30-40 yıl önünde.

04.02.2011 - 17:33

Kardiyolojide dünyayla yarışıyoruz

Kardiyoloji alanındaki son yeniliklere ilişkin açıklamalarda bulunan Tınaztepe Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ozan Kınay, ülkemizdeki birçok merkezin, akut miyokart enfarktüs, yani kalp krizi esnasında bile işlem yapabilecek ve bu anlamda Avrupa ile rahat yarışabilecek kapasitede olduğunu söyledi.

Son yıllarda kardiyoloji alanındaki gelişmeleri ''baş döndürücü'' şeklinde değerlendiren Doç. Dr. Kınay, özellikle stent ile damar açma işlemlerinde ilaç salınımlı stentlerin yeniden daralma ihtimalini azaltmasının çok önemli çığır açtığını, çünkü eskiden sadece kalp cerrahisiyle kapatılabilen, doğuştan gelen kalp deliklerinin, küçük ve kalbe kasıktan sokulan bir katedalle adeta ''yamandığını'' ifade etti.

4 DAKİKADA ANJİYO, 20 DAKİKADA STENT
Doç. Dr. Ozan Kınay, günümüzde tanısal anjiyografinin 3-4 dakika, ekstra komplike bir durum olmaması halinde, balon stent işlemlerinin de yaklaşık 20 dakika içinde gerçekleştirilebildiğini belirterek, ''Nispeten konforlu ve kısa süreli olduğu için neredeyse akciğer filmi ya da tomografi gibi bir işlem haline geldi. Eskiden epey ritüelleri olan bir işlemdi. Hatta ameliyat olarak algılanırdı. Fakat bu tamamıyla değişti'' şeklinde konuştu.

Eskiden by-pass, yani ameliyatla tedavi edilen birçok damar yapısının günümüzde stentle tedavi edilmesinin, hastayı bayıltmadan dahi, dakikalar içerisinde birkaç gün yoğun bakımda, 7-8 gün hastanede kalmayı gerektiren bir ameliyatın yerine geçebilir hale geldiğini dile getiren Kınay, ''Bu tabii, her anatomide balon stent uygulanacak anlamına gelmez, cerrahinin mutlak gerektiği durumlar olabiliyor. Ama 5 sene öncesini hatırladığımızda ameliyata vermek zorunda olduğumuz birçok vakayı, şu anda göğsünü yardırmadan balon stent yoluyla halledebiliyoruz'' dedi.

TÜRKİYE'DE OLMAYAN TEKNOLOJİ YOK
Doç. Dr. Kınay, ülkemizde giderek artan sayıdaki merkezde yedi gün 24 saat, kalp krizi esnasında bile damar açma işlemlerinin yapıldığını kaydederek, şöyle devam etti:

''Ülkemizdeki birçok merkez, akut miyokart enfarktüs, yani kalp krizi esnasında bile işlem yapabilecek işlem yapabilecek ve Avrupa ile rahat yarışabilecek bir kapasitede. Türkiye'nin bazı merkezleri dünyayla başa baş gitmektedir. Önemli olan bunu yaygınlaştırmak. Yurtdışında gittiğimiz, gördüğümüz kongrelerde de gördüğümüz gibi, dünyada olup Türkiye'de olmayan bir teknoloji yok. Hele ki doğumuzdaki ülkelerle kıyaslarsak onların en az 30-40 sene önündeyiz. Bazı merkezlerimiz de Avrupa ve Amerika ile eş zamanlıyız. Ülkemizde şu marka stentimiz, bu katedalimiz olsa diyebileceğimiz bir durum yok. Hatta ülkemizde üretilen stentler ve katedaller var. Hekim kalitesi de gelişmiş ülkelerle aynı seviyede. Az gelişmiş ülkelerden ise bize hasta geldiği gibi, bizden de olayı öğretmek için hekim, öğretim üyesi transferleri oluyor. Avrupa'dan da hasta geliyor. Özellikle İngiltere'deki sağlık sistemi nedeniyle hastalar ciddi sürelerde beklemelere neden oluyor. Önümüzdeki süreçte İngiltere'den çok sayıda hasta ithal ediyor olacağız.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...