Uzun zamandır üzerinde çalışılan İlaç Takip Sistemi'nin tamamlanmasıyla 1 Ocaktan itibaren tüm ilaçların karekodlu üretilmesi/ithal edilmesi, İlaç Takip Sistemi'ne kaydedilmesi ve bu sistem üzerinden satılması zorunlu hale getirildi.

SGK, ilaç ödemelerinin kontrolü, takibi ve muhtemel suiistimallerin önlenebilmesi amacıyla karekodlu ilaçların kullanımının yaygınlaştırılması teşvik etmek için bir dizi karar aldı. Bu amaçla, 29 Ocakta yayımlanan genelgeyle satışı gerçekleştirilen karekodlu ilaçların kurum tarafından ödeneceği duyuruldu.

Kurum ayrıca sisteme geçişte eczacıların yapacağı yatırım maliyetlerine destek olabilmek ve uygulamayı teşvik etmek amacıyla, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun 97. maddesi gereğince yapılan avans ödemelerini öne çekmeyi kararlaştırdı. Buna göre, karekodlu ilaçlara ait reçetelere ilişkin avans ödemeleri fatura teslim tarihini takip eden 60 yerine 30 gün içinde yapılacak.

Bunun yanında Mart ayı içerisinde İlaç Takip Sistemi ile entegre çalışacak olan (tek ekran, tek program) yeni MEDULA Eczane Sistemi devreye alınacak. Böylece iki ayrı şekilde teyit almaya yönelik uygulama, tek arayüz ve işlemle, başka herhangi bir sisteme gerek olmaksızın yapılabilecek.