Karın ağrısını hafife almayın!

Gebelikte birdenbire ortaya çıkan, sürekli veya giderek artan nitelikteki karın ağrısı apandisit belirtisi olabilir. Tanı ve tedavideki gecikme ise kötü sonuçlara yol açabilir.

17.12.2010 - 16:29

Karın ağrısını hafife almayın!

Gebelikte apandisit, pek çok sebebe bağlı olarak gelişebilir. Gebelikte ortaya çıkan akut apandisitin tehlikeli olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Serap Yaltı, “ Akut apandisit gebelikte ameliyata neden olan vakaların başında yer alır” dedi.

Gecikilen olgularda apandisitin patladığını, muhteviyatın karın içine yayılarak ölümcül sonuçlar doğurduğunu belirten Doç. Dr. Serap Yaltı, hastalığın belirtileri hakkında bilgi verdi ve dikkatli olunması gereken noktalara değindi:

“Gebe olmayan akut apandisit olgularında göbek çevresinde başlayan karın ağrısı bulantı, kusma, iştahsızlıkla beraber olabilir. Karın ağrısı giderek artan tarzda, bazen kramp şeklindedir. Ağrı daha sonra giderek sağ kasık bölgesinde daha çok hissedilir ve sonra bütün karna yayılır. Gebelikte ise büyüyen rahimden dolayı apandiks yer değiştirir. Özellikle 2.ve son 3 aylık dönemde ağrı sağda, ama yukarılarda hissedilir. Gebeliğin normal sayılacak ilk aylarındaki bulantı, kusma şikâyetleri kafa karıştırabilir. Bununla beraber sonraki aylarda karın ağrısı ile beraber bulantı, kusma şüphe uyandırmalıdır.

YÜKSEK ATEŞ VE HASSASİYET GÖRÜLÜR
Hastaların fizik muayenelerinde tamamına yakın bir kısmında karında hassasiyet mevcuttur. Ateş 38 derece civarında olabilir. Kan sayımında ise gebeliğin normal seyrinde de akyuvarlarda artış olduğundan, sadece nötrofil denen komponentin artışı daha anlamlı olur. Akut apandisit dış gebelik, yumurtalık kisti, safra kesesi hastalığı, basit gastroenterit, plasentanın erken ayrılması, böbrek taşı, barsak kanseri, pankreatit, barsak tıkanıklığı, endometriosis ve bunun gibi pek çok hastalıkla karışıklık yaratabilir.

TEK ÇÖZÜM AMELİYAT
Tanı çok zorlaşabilir. Akut apandisit sanılarak ameliyata alınan vakaların yüzde 25’inde neden olarak başka bir sorun ortaya çıkabilmektedir. Tek tedavi seçeneği cerrahidir. Genellikle açık cerrahi uygulanır. Son yıllarda gebelerde de kapalı cerrahi (laporoskopik cerrahi) ile başarılı sonuçlar bildirilmiştir. Tedavinin geciktiği vakalarda iltihabın yayılmasına bağlı ciddi tablolar gelişebilir. Geç kalınmayan olgularda bebek kaybı yüzde 3-5 iken, geç kalınan vakalarda bu oran yüzde 35’lere çıkmaktadır. Gecikilen vakalarda apandisit patlamışsa anne ölümü yüzde 4 civarında olabilmektedir. Akut apandisitte geç kalmak felakete neden olabileceğinden agresif yaklaşmak daha akıllıca bir yoldur.”

AMELİYATTA ANNE VE BEBEK BİRLİKTE DÜŞÜNÜLMELİ
Gebelikte akut apandisitin tedavi yollarından da bahseden Doç. Dr. Yaltı, “Tedavi çoğunlukla cerrahi olmakla beraber, bazı vakalarda tamamen medikal tedaviye yönelmek gerekir. Gebelerde tüm organ sistemlerinde meydana gelen değişikliklerden dolayı teşhis zor olabilir. Bazı tanı yöntemleri gebeye tatbik edilemez. Tanı ve tedavi anne ve bebek beraberce düşünülerek yapılmak zorundadır” dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...