Karın ana damarı balonlaşması öldürebilir (abdominal aort anevrizması)

Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği, ölümcül durumlara yol açabilen karın ana damarı balonlaşması (abdominal aort anevrizması), ile ilgili farkındalık oluşturmak amacıyla ve “İçinizdeki Balon” adıyla başlattığı sosyal sorumluluk projesi kapsamında, Bornova’da halkı bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Haberler - ntv.com.tr 20.01.2017 - 17:52

Karın ana damarı balonlaşması öldürebilir (abdominal aort anevrizması)

Karın Anadamarı Balonlaşması (Abdominal Aort Anevrizması), tüm vücuda kan akımını sağlayan ana damara aort damarı, damarın karın içerisindeki bölümünde meydana gelen balonlaşma ise “abdominal aort anevrizması” olarak adlandırılıyor.

Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği, ölümcül olabilen bu hastalığa dikkat çekmek amacıyla başlattığı “İçinizdeki Balon” projesi kapsamında, Bornova Belediyesinin desteği ile bir toplantı düzenledi.

Halkın yoğun ilgi gösterdiği toplantıda Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Anıl Apaydın ile Ege Üniversitesinden Kalp Damar Cerrahı Uzm. Dr. Serkan Ertugay konuşmacı olarak yer aldı.

"SİNSİ VE ÖLÜMCÜL BİR HASTALIK"

Bu hastalığın sinsi bir damar büyümesi, yani karın ana damarının balonlaşması olduğunu aktaran Prof. Apaydın, "Abdominal aort anevrizması, patladığı zaman çok ölümcül tabloya yol açan bir hastalık. Dernek olarak bir farkındalık projesi başlattık. Bu hastalıkta özellikle risk altında olan kişiler; 65 yaş üstü, erkek ve sigara içen kişiler. Hastalık, ultrason yöntemi ile kolaylıkla saptanabiliyor. Eğer balonlaşma var ise çapına göre izlem ya da ameliyat öneriliyor. Balonlaşma yoksa bir daha tetkike gerek kalmıyor" diye konuştu.

"YÜZDE 75'İNDE BELİRTİ GÖSTERMİYOR"

Dünyada her 65 erkekten birinde bu hastalığın bulunduğunu kaydeden Apaydın, “Ülkemizde ise yaklaşık 3 bin 600 kişide olduğunu tahmin ediyoruz. Bu hastalık, kişilerin yüzde 75'inde belirti göstermiyor. Sinsice büyüyor. Yüzde 25'inde belli belirsiz karın ağrıları ile kendini gösteriyor. Zonklama tarzında ağrılar olabilir, sırt ağrılarına neden olabilir ama büyük ölçüde hiçbir belirti vermez" dedi.

"SİGARA İÇİYORSANIZ, GEÇ OLMADAN BIRAKIN"

Sigaranın, hastalığın riskini büyük oranda artırdığını dile getiren Apaydın, şu uyarılarda bulundu: "Sigara içmek bu hastalıkla o kadar ilintili ki, kişinin ömrü boyunca beş paket sigara içmesi bu hastalığın meydana gelmesinde bir risk oluşturuyor. Aktif sigara içiciliği, bu balonlaşmanın hem büyümesini hem de patlamasını kolaylaştırıyor. Sigarayı bırakmak çok önemli. Sigarayı bıraktığınız andan itibaren bu balonun yırtılması riski belirgin olarak düşüyor."

65 yaş üstü özellikle sigara içen erkeklere seslenen Prof. Dr. Apaydın, "Bu çok tehlikeli bir hastalık. Sinsice büyüyor ve kişilerin hayatını tehdit ediyor. Tanınması çok kolay. Ameliyat ve girişimle tedavisi mümkün. 65 yaş üstü erkeklerin, özellikle de sigara içiyorlarsa, ailelerinde bu hastalık varsa basit bir görüntüleme yöntemi ile tetkik yaptırmaları gerektiğini söylüyoruz" dedi.

“PROJE İLE FARKINDALIK OLUŞTURULUYOR”

Uzm. Dr. Serkan Ertugay ise, "İnsanları bilgilendiriyoruz ve interaktif bir ortam sunuyoruz. Kişileri bu hastalıkla ilgili farkında olmaya davet ediyoruz ve bunla ilgili gerekirse tetkik yapmaya yönlendiriyoruz. Sosyal medya platformlarında insanlarda farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Reklam kampanyaları oluşturuyoruz, kampanya videosu hazırlıyoruz" ifadelerini kullandı.

"PATLAMA NOKTASINA GELMEDEN TETKİK YAPTIRIN"

Kişilerin, anevrizmanın patlama noktasına gelmeden tetkik yaptırması gerektiğini vurgulayan Uzm. Dr. Ertugay, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu sayede istemediğimiz yüzde 85'lik ölüm riskini azaltmayı hedefliyoruz. Eğer hasta tetkiki yaptırır ve gerekli olması halinde tedavisini olursa hayati bir riskten kurtulmuş olur. Bilinçli hasta, bir doktor için en iyi hastadır. Hastaların bilinçli olması bizim için çok büyük avantaj."

Uzm. Dr. Ertugay, kadınlarda hastalığa nadir rastlandığını ancak eğer mevcut ise anevrizmanın patlama riskinin daha fazla olduğunu söyledi.

Sayfa Yükleniyor...