Karın çatlaklarından kurtaran alternatif çözümler

Çatlak oluşumu, cildin genişlemesiyle birlikte, içindeki elastan ve kolajen liflerin uyumsuzluk yaşayarak kopmasından kaynaklanıyor. Daha çok gebelik sırasında ve özellikle karın gölgesinde oluşan çatlaklar ise pek çok anne adayının canını sıkıyor.

ntv.com.tr 27.09.2016 - 11:36 | Son Güncelleme : 27.09.2016 - 12:13

Karın çatlaklarından kurtaran alternatif çözümler

Hamilelelik döneminde özellikle karın gölgesinde ortaya çıkan çatlaklar, estetik açıdan sıkıntı yaratıyor.

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Bülent Cihantimur, çatlak oluşumunun, cildin genişlemesiyle birlikte, içindeki elastan ve kolajen liflerin uyumsuzluk yaşayarak kopmasından kaynaklandığını söyledi.

Cihantimur, "Ciltteki çatlak kısımları incelerseniz, bu bölgenin diğer bölgelere nazaran daha ince yapıda olduğunu ve tıpkı kağıt gibi buruştuğunu gözlemleyebilirsiniz. Dolayısıyla bu bölgelerde kolajen ve elastan lif kaybı yaşanmıştır. Sadece gebelik sürecinde değil, kilo almaya bağlı olarak ve derinin gerginleşmeye başladığı her süreçte bu oluşum belirebilir” dedi. 

ÇATLAKLAR OLUŞMADAN ÖNLEM ALIN

Çatlaklar oluşmadan önlemler alınmasının en doğru hareket olacağını ifade eden Cihantimur, “Piyasada satılan çatlak önleyici kremler, bu oluşumun önüne geçebilir fakat çatlaklar oluşmadan kullanılması şarttır. Eğer söz gelimi karın bölgenizde doğumla birlikte bu tarz cilt sorunları yaşıyorsanız, kesin ve net çözüm karın germe operasyonuyla, bu cilt dokusunun uzaklaştırılması olacaktır. Bu operasyonla aynı zamanda karın kasları sıkılaştırılır ve çoğunlukla oluşan fazlalık karın yağı da çıkartılır” diye konuştu.

AMELİYATSIZ ALTERNATİF 

Son yılların favori uygulamaları arasında bulunan örümcek ağı estetiğinin çatlak sorunu için ameliyatsız bir alternatif olduğunu söyleyen Dr. Cihantimur, ”Örümcek Ağı Estetiği, cilt altının elastan ve kolajen üretimini aktive eden bir tekniktir. Çoğunlukla yüz bölgesine uyguluyoruz fakat kolajenden mahrum kalmış çatlak karın bölgesine uyguladığımızda, izlerin toparlandığını, karnın form kazandığını ve çatlakların silikleştiğini gözlemliyoruz. Ameliyatsız bir alternatif olarak düşünülebilir” ifadesini kullandı. 

Sayfa Yükleniyor...