Kartoğlu: Domuz gribi aşısı güvenilir

Dünya Sağlık Örgütü’nde görev yapan Doç. Dr. Ümit Kartoğlu, domuz gribi aşısının da diğer aşılara benzer yan etkileri olduğunu ifade ederek, “Farklı bir yan etkisi kesinlikle yok. H1N1 aşısı güvenilirdir” dedi.

28.10.2009 - 19:34

Dünya Sağlık Örgütü Aşı-Biyolojik Departmanı’nda görev yapan Doç. Dr. Ümit Kartoğlu, domuz gribiyle ilgili NTV’nin sorularını yanıtladı.


Doç. Dr. Ümit Kartoğlu, şunları söyledi: “Belirsizlikle gelişen bu pandemiye karşı bütün dünya daha hazırlıklı olmak zorunda. Bu pandemiyle karşı savaş bir kişinin, bir bakanlığın ya da Dünya Sağlık Örgütü gibi bir kuruluşun tek başına yapacağı bir savaş değil.

Mevcut rakamlara bakıldığında, mevsimsel gripten daha fazla ölüm olduğu gibi bir izlenim ortaya çıkıyor. Ama Dünya Sağlık Örgütü, domuz gribinin bu aşamada daha önceki pandemilerle karşılaştırılmasının bilimsel açıdan doğru olmadığını savunuyor. Mevsimsel grip, yılın belli döneminde oluşuyor. Ama domuz gribi Şubat ayında başladı ve Meksika’dan dünyanın bir sürü ülkesine yayıldı.

Yaş gruplarına bakılınca mevsimsel grip en çok 65 yaş üzerini öldürürken, pandemik grip daha genç yaş gruplarını, çocuklara kadar inen yaş gruplarını etkisi altına alıyor. Bu yürümeye başlayan bir bebek ile üç yaşında olup iki yıldır yürüyen bir çocuğun yürümesini karşılaştırmaya benziyor. Elimizde bir yıllık veri bile yok. Çok şiddetli bir hale gelebilir de gelmeyebilir de.

Hamile kadınlarda ilk üç aydan sonra çok büyük tehlikesi var. Mevsimsel gripten en büyük farkı, bütün belirtileri benzer olmasına karşın bu pandemi virüsünün sebep olduğu durumlarda hızla ilerleyen zatürree vakaları ortaya çıkıyor. En çok gebe kadınları, kronik bir hastalığı olanları ve 15-49 yaş arasındaki grubu çok şiddetli etkileyebiliyor.

Grip aşıları 60 yılı aşkın süredir kullanılıyor ve tüm yaş gruplarında güvenli olduklarına ilişkin çok güçlü bir kayıt oluşturuldu. Yan etkiler her aşıda olduğu gibi bunlarda da var. Büyük çoğunluğu lokal yan etkiler. Yani aşının yapıldığı yere ilişkin etkiler. Onun dışında ateş yükselmesi, kas, eklem ve baş ağrısı gibi 1-2 gün içinde geçebilen etkiler. Bu aşının bunlardan farklı bir yan etkisi kesinlikle yok.

Bu aşı dünyanın en zor lisans alınan yerlerinde lisans almış. İki aşıdan söz ediliyor; biri iyi, öbürü daha kötü falan gibi. Bu da doğru değil.

Dünya Sağlık Örgütü, bu aşıya ulaşamayan ülkelere yardım etmek amacıyla 9 ülkeden ve aşı üreten firmalardan 200 milyon doz aşı bağışı sözü aldı. Bu aşıya yeni deniyor ama mevsimsel grip aşısı da yeni; çünkü her yıl değişiyor. Yani aşı güvenilirdir.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...