Katarakt kör edebilir!

Genellikle yaşlı hastalığı olarak bilinen katarakt aslında yeni doğan bebekler dahil her yaşta görülebiliyor. Hastalık doğru tedavi edilmezse körlüğe kadar giden ciddi sonuçlar doğurabiliyor.

Haberler 20.02.2013 - 10:15

Katarakt kör edebilir!

Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Kazım Devranoğlu katarakt ameliyatlarının en az kalp ameliyatları kadar önemli olduğunu söyleyerek ameliyat olacaklara önerilerde bulundu. Prof. Devranoğlu’nun verdiği bilgilere göre katarakt ameliyatı olacak hastanın dikkat etmesi gereken noktaları şöyle özetlemek mümkün: Hekim tecrübesi, kullanılan malzemelerin kişiye özel olarak ve tek seferlik kullanılması, tedavinin yapıldığı hastanenin teknolojik altyapısının yeterliliği, ameliyatın gerçekleştiği ameliyathanenin sterilizasyon zincirine uygun olması.

“Bunların olmaması durumunda yapılacak cerrahi operasyon hastayıı görme kaybına kadar uzanabilen bir yolculuğa çıkarabilir” diyen Prof. Devranoğlu, sterilizasyon şartlarına uyulmadan yapılan katarakt ameliyatı sonrası gözde enfeksiyon gibi birçok komplikasyonlar gelişebileceğini söyledi.

İkincil katarakt riskine de dikkat çeken Devranoğlu, kaliteli merceklerle yapılmayan ameliyatlarda kataraktın arka zarının kalınlaşma riskinin, kaliteli mercekle yapılan ameliyatlara göre daha fazla olduğunu belirtti. Devranoğlu, böyle durumlarda kalınlaşan katarakt zarının lazerle açılmasının gerektiğini, bunun ise hasta için ayrı bir ameliyat riski ve maddi külfet anlamına geldiğini aktardı.

Hekimin tecrübesi ve göz içine konulan mercek kalitesinin ameliyat başarısını doğrudan etkilediğini anlatan Prof. Devranoğlu, şunları kaydetti: “Ben bir hekim olarak katarakt ameliyatı olacak hastalara dünyaca kabul edilmiş sağlık normlarında göz içi merceklerinin gözlerine takılmasını tercih etmelerini tavsiye ederim. Göz içi lenslerinin doğru seçimi sayesinde görme düzeyi yüksek kalite ve kontrastta sahip olacak, gece görüşü diğer merceklere göre daha kaliteli olacaktır.”

KATARAKTA FEMTOSANİYE LAZER İLE ÇÖZÜM
Femtosaniye lazer yöntemi ile katarakt tedavisinde önemli bir yol alındığını belirten Devranoğlu, “Femtosaniye lazer yöntemi ile katarakt ameliyatlarının en önemli aşaması olan yapay göz içi merceğinin yerleştiği yuva lazer yardımı ile kusursuz olarak hazırlanabiliyor” dedi ve yöntemin detaylarını şöyle anlattı: “Femtosaniye lazer yardımıyla gelişmiş görüntüleme yöntemleri kullanılarak katarakt ameliyatının en önemli aşamaları yapılıyor. Yani gözün kornea tabakasının lazerle kesilmesi, göz merceğinin ön zarının alınması ve katarakt oluşmuş merceğin göz içinde parçalanması lazer yardımı ile daha hassas ve daha düzgün olarak yapılıyor. Klasik fako ile yapılan katarakt ameliyatlarında olduğu gibi bu ameliyatlar sonrasında da göz içine takılan çok odaklı mercekler ile kataraktın yanı sıra varsa hastalardaki kırma kusurlarının (miyop, hipermetrop, astigmat) daha doğru olarak düzeltilebiliyor, uzak ve yakın gözlüklerine olan bağımlılık azalıyor.”

Sayfa Yükleniyor...