Kayak keyfiniz yarım kalmasın (Diz ve omurga yaralanmasına dikkat)

Kış aylarına renk katan kayak sporu, bazen hiç beklenmedik sonuçlara yol açabiliyor. Bunların başında da diz yaralanmaları geliyor. Uzmanların en çok dikkat çektiği nokta ise omurga yaralanmaları. Zira kayak sporunda basit bir düşme bile omurgaya zarar verebiliyor.

ntv.com.tr 16.02.2017 - 09:31

Kayak keyfiniz yarım kalmasın.jpg

Kayak, karlar üzerinde, engebeli yerlerde ve belli bir hızla yapıldığı için dikkat edilmezse çeşitli kazalara ve sorunlara yol açabilecek bir spor.

Kayak sporu esnasında en çok görülen yaralanmanın bağ ve diz yaralanmaları olduğunu belirten Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Çağatay Öztürk, bunun sebebinin de bu sporu yaparken ayak bileğinin kayak botunun içinde sıkı ve sabit durumda kalması olduğunu söyledi.

Öztürk, “Bu sakatlıkların çoğu antrenman yapılmadığı için yaşansa da sadece kayak sırasında değil, kayak öncesinde de yapılması gerekenler ihmal edilmemeli” dedi.

Düşme sırasında vücut yükünün dizlere binmesiyle dizin ve dizdeki bağların zedelenme riskinin yüksek olduğunu söyleyen Öztürk, kayak yaparken düşme ile birlikte omurgayı kırma riskinin arttığını vurgulayarak şöyle konuştu:

Doç. Öztürk
Doç. Öztürk

“Kayakta rastlanan en önemli ve riskli yaralanma tiplerinden biri de boyun ve omurga sakatlıkları. Özellikle omurgamız yaşam kalitesini doğrudan etkilediği için ekstra önem taşıyor. Bu nedenle en basit düşme bile boyun ve omurganın zedelenmesine ve hasar görmesine sebep olabilir. Ayrıca kayak sırasında kaburga kırıkları, el bileğinde kırık veya bağ yaralanmaları, pist kalabalığından kaynaklanan çarpma sonucu oluşan yaralanmalar, omurga ve omurgaya bağlı boyun ile kuyruk sokumu zedelenmeleri oluşturuyor. Bu durumlar olduğu takdirde sporcuların ya da kayak tutkunlarının hızlı bir şekilde uzman bir doktora götürülmesi gerekiyor.”

Doç. Dr. Çağatay Öztürk, kayak sporlarında sakatlanma riskini en aza indirmek için şu önerilerde bulundu:

-Kaymaya başlamadan önce vücut egzersizleri yapılmalı ve kaslar ısıtılmalı,
-Bol bol sıvı tüketmeli,
-Vücut ağırlığınıza göre kayak ekipmanları seçmeli,
-Kayak için rahat edebileceğiniz uygun kıyafetler seçilmeli,
-Özel koruyucu bileklikler kullanılmalı,
-Bütün yaralanmalar ve sakatlanmalarda kayak merkezinde bulunan sağlık görevlilerine başvurulmalı,
-Özellikle çocuklar mutlaka kask takmalı,
-Kayak takımları boya uygun olarak seçilmeli,
-Kayak botlarının doğru şekilde ve doğru sıklıkta bağlanmasından emin olunmalı,
-Kar gözlüğünü mutlaka kullanılmalıdır.

Sayfa Yükleniyor...