Kelliğe "kök hücreli" çözüm geliyor

Saç sorunu yaşayan erkeklere iyi haber Yeditepe Üniversitesi'nden geldi. Genetik Bölüm Başkanı Prof. Fikrettin Şahin, kelliğin tedavisine yönelik kök hücre çalışması yürüttüklerini açıkladı.

Haberler - Anadolu Ajansı 16.10.2015 - 17:44

Kelliğe "kök hücreli" çözüm geliyor

Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Fikrettin Şahin, Antalya'da düzenlenen 2. Uluslararası Kök Hücre ve Hücresel Tedaviler Kongresi'nde gazetecilere yaptığı açıklamada, kök hücre gen tedavi ve hücresel ürünlere yönelik uzun süredir çalışma yaptıklarını bildirdi.

Kök hücre mükemmeliyet merkezi kuruluş çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Şahin, kök hücre ve hücresel ürünlerin laboratuvarlarda üretilmesine yönelik araştırmalarının da devam ettiğini kaydetti.

Birçok kanser hastalığının tedavisine yönelik yeni kemoterapik ajanlar geliştirmek istediklerini anlatan Şahin, kanserli hücrelerin "karakterizasyonu" üzerinde çalıştıklarını belirtti.

"KANSERDEN DİŞ HASTALIKLARINA KADAR GENİŞ BİR ALANDA ÇALIŞIYORUZ"

Kanserin, hücrenin yapısının bozularak kontrolsüz bölünmesiyle oluştuğunu vurgulayan Şahin, şöyle konuştu:

"Sağlıklı hücrelerde yan etkisi olmayan, direkt kanser kök hücreleri üzerinde öldürücü etkisi bulunan akıllı moleküller dizayn ederek hastalıkların tedavisinde yeni kemoterapik ajanlar geliştiriyoruz. Klinik çalışma aşamasındayız. Plastik cerrahiye yönelik çalışmalarımız var. Diş hekimliğinin sorunlarının çözülmesine yönelik, çene kemikleri, implant teknolojilerinin gelişmesine yönelik, ortopedik hastalıkların hızlı şekilde tedavi edilmesine yönelik kök hücre çalışmalarımız var. Klinik için üretim alt yapımızı tamamladığımızda geliştirdiğimiz bu kök hücre tedavilerini piyasaya sürebiliriz."

SAÇ RENGİNİ DEĞİŞTİRMEK İÇİN DE KULLANILACAK

Dökülen saçların yeniden çıkarılmasına yönelik de çalışmaları olduğunu kaydeden Şahin, kök hücreyi değil bundan elde edilen molekülleri kullanıp formüle ettiklerini bildirdi.

ÇALIŞMA HENÜZ KLİNİK AŞAMASINDA

Son dönemde yeni bir teknoloji üzerinde çalıştıklarını aktaran Şahin, şu bilgileri aktardı:

"Özel kök hücre kaynaklarımız var. Bunların üzerinden moleküler kokteyller elde edip jel ve krem olarak formüle ediyoruz. Kelliğin tedavisinde kullanabiliyoruz. Bununla ilgili preklinik (klinik öncesi) çalışmalarımızın bittiğini müjdeleyebilirim. Patent aşamasındayız. Klinik çalışmalarımızla ilgili sonuçları da kısa süre içerisinde göreceksiniz. Bu ürünün sadece saç çıkarma değil aynı zamanda saçın rengini değiştirmeye yönelik de özelliği var. Saçının siyahlamasını arzu edenler kullanabilir. Henüz klinik aşamasında. Patentini aldıktan sonra klinik çalışmalarını da bitireceğiz. Klinik çalışmaların sonucuna bağlı olarak piyasaya sürme arzusundayız. Çok güzel sonuçlar alıyoruz. Hem erkekler hem de kadınlar kullanabilecek."

Sayfa Yükleniyor...