İlişkili Haberler

Saç dökülme yaşı 18'e kadar düştü. Öte yandan saç ekimi teknolojisi de giderek gelişiyor, Türkiye bu alanda ilk akla gelen ülkelerden biri.

Ancak uzmanlara göre vaka sayısı ile birlikte merdiven altı uygulamalar da artıyor.

Avrupa’daki toplam doktor sayısı kadar Türkiye’de saç ekimi yapan klinik olduğunu belirten Saç Ekim Uzmanı Dr. Özgür Öztan, ”Ama maalesef bu düşük kalitede yapılıyor. İnanın büyük tehlike var, çok sıkıntılı sonuçlar çıkabilir” diyor.

Bazı kötü uygulamaların geri dönüşü olmadığını belirten Öztan, “Donör dediğimiz bir bölge var. Buradaki saçları düzgün harcamamız lazım. Donör bölgesinin zarar görmesi demek bizim işimizin çok zorlaşması demek ve bazı hastaların belkide çare bulamaması demek” diye konuştu.

Bu konudaki farkındalığın artırılması amacıyla düzenlenen 6. Uluslararası Saç Ekimi Konferansı'na bu yıl Türkiye ev sahipliği yapıyor.

Dünyanın dört bir yanından gelen uzmanların mesajı ortak: Mutlaka bir doktora başvurulmalı.

Dr. Öztan da bu noktaya vurgu yaptı, “Kellik problemi aslında bir hastalık, buna multidisipliner yaklaşmak lazım. Medikal tedaviler, kozmetik tedaviler gibi saç ekiminin yöntemleri var. Bunların hepsini kombine edip hastaya düzgün tedaviyi sağlamak lazım ve bu işlem mutlaka doktor tarafından yapılmalı” ifadesini kullandı.