Kemik gelişimi için bunlara dikkat

İnsan vücudunun en hızlı büyüme-gelişme gösterdiği dönem, okul öncesi ve okul çağı. Sağlıklı beslenme alışkanlıkları ise çocukların büyüme ve gelişmesini etkileyen en önemli faktörler.

Haberler 02.04.2013 - 11:27

Kemik gelişimi için bunlara dikkat

Diyetisyen Esra Baş Toktay, sağlıklı kemik ve diş gelişimi için kalsiyum, fosfor ve D vitamininin yeterli miktarda tüketilmesi gerektiğini söyledi. Bu besin öğelerinin süt ve süt ürünlerinde bulunduğunu belirten Toktay, okul çağı çocuklarının her gün 2 su bardağı süt veya yoğurt, 1-2 dilim peynir (beyaz peynir, kaşar peyniri ya da dil peyniri) tüketmesinin günlük kalsiyum ihtiyacını karşıladığını belirtti.

Her yaş grubundaki birey için çok önemli olan kalsiyumun, sağlıklı kemik gelişiminin sağlanması için çocukluk ve ergenlikte daha fazla önem kazandığına vurgu yapan Diyetisyen Esra Baş Toktay, “Çocukluk döneminde kemikler enine-boyuna büyür ve kemik oluşumu yirmili yaşlarda tamamlanır. Çocuklarda yetersiz kalsiyum alımı büyümeyi etkiler, ağır yetersizlik durumundaysa yetişkinlikte ulaşabilecekleri maksimum boya ulaşamazlar. Hafif yetersizlik durumu bile kemik yoğunluğunu etkiler, osteoporoz ve kemik kırılmaları riskini artırır. Vücutta kalsiyum emilimini ve böylelikle kullanımını sağlayan D vitamini, derinin güneş ışığıyla temas etmesi sonucunda vücutta oluşur. Sağlıklı kemik ve diş gelişimi için kalsiyum, fosfor, D vitamininin yeterli miktarda tüketilmesi gerekir” dedi.

Sayfa Yükleniyor...