Dünyada 1960’lı yıllarda başlayan ve 1980’li yıllarda yaygınlaşan kemik iliği transplantasyonu, ülkemizde 30’dan fazla merkezde ve yılda 1000’in üzerinde yapılıyor.

Günümüzde, kemik iliği transplantasyonu ile başarı oranı yüzde 90’lara kadar varıyor, yeni bilgiler ve çalışma sonuçları ise kan ve bağışıklık sistemi hastalarına umut oluyor.

Türk Hematoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Muhit Özcan, kemik iliği ve kök hücre nakillerinin, ölümcül olabilen kan ve bağışıklık sistemi hastalıklarının tedavisinde başarıyla uygulanan yöntemler olduğunu vurguladı.

"Bugün sıklıkla lösemi, aplastik anemi, hodgkin hastalığı gibi çeşitli lenfomalar, bağışıklık sistemi hastalıkları ile yumurtalık kanseri gibi bazı somut tümörlerin tedavisinde kök hücre nakli sıklıkla kullanılıyor ve bu tedaviler sayesinde lösemiyi yenme konusunda önemli adımlar atılıyor" diyen Prof. Özcan, Antalya'da 4-6 Mart 2010 tarihleri arasında gerçekleşecek kongre hakkında şunları söyledi:

"Alanda yaşanan gelişmelerin bir yol göstericisi olan derneğimizin düzenlediği kongreye yurt içi ve yurt dışından birçok uzman katılacak. Bilimsel program olarak oldukça yoğun olan kongrede; “Kök Hücre Kaynağı ve Hazırlık Rejimi Belirlenmesi, İmmün Yeniden Yapılanma ve Aşılamalar, Ulusal pediatrik aktivitesinin değerlendirilmesi, Çocukluk çağı lösemileri, Komplikasyonlardan Korunma ve Takip gibi konu başlıklarının yanı sıra; Akraba Dışı Tarama Süreci, Sorunlar, Tam Gün Yasası ne Getirdi, Ulusal Aktivite Seyiri ve Hedefler gibi güncel konu başlıkları da tartışmaya açılacak."

Bilimsel program ve detaylar için:www.thdkitkht2010.org