Kemoterapinin yan etkilerini azaltabilecek cihaz

Kanser tedavisinde kullanılan kimyasalların yan etkilerini önemli ölçüde azaltabilecek bir cihaz geliştirildi. Cihazın özellikle kemoterapinin en can sıkan yan etkileri olan bulantı ve saç dökülmesini önleyebileceği belirtiliyor. Hayvanlar üzerindeki deneylerin başarılı sonuç verdiği cihazın insan deneylerine ise henüz başlanmadı.

ntv.com.tr 11.01.2019 - 10:51

kanser-aa-4.jpg

Kemoterapinin yan etkilerini azaltma konusunda umut veren cihazın, damara yerleştirilen süngerimsi emici bir özellik taşıdığı, kimyasalların yan etkilerini önemli ölçüde azaltılabileceğini gösteren deneyler yapıldığı belirtildi.

BBC'de yar alan habere göre; ACS Central Science adlı bilimsel yayında yer verilen sonuçlar, kemoterapinin bulantı ve saç dökülmesi gibi yan etkilerinin giderilmesi yönünde umut verici görülüyor.

İNSAN DENEYLERİ 2 YIL İÇİNDE BAŞLAYABİLİR

Araştırmacılar, şimdiye dek sadece domuzlar üzerinde denenen yöntemin insanlara uygulanacağı yeni testler yapmak istiyor.

California Üniversitesi'nden Dr. Nitash Balsara, bu deneylerin iki yıl içinde başlayabileceğini söylüyor.

NASIL UYGULANIYOR?

Tüp şeklindeki süngerimsi emici cihaz üç boyutlu yazıcılarda basıldığı için her hastanın ihtiyacına uyarlanabilecek. Cihazın ortasında yer alan özel bir katman kemoterapi ilaçlarını emerken, delikli yapısı sayesinde normal kan akışı da engellenmemiş oluyor.

Domuzlarda yapılan deneylerde, 'doxorubicin' adlı kemoterapi ilacının yüzde 64'ünün dolaşımdan temizlendiği görüldü. Cihaz kemoterapi sırasında yerleştirilip sonrasında çıkarılıyor ve yeni kemoterapide yeni bir cihaz yerleştirmek gerekiyor.

Dr. Balsara, ilaçların yarısının bile emilmesinin hasta üzerindeki olumsuz etkilerin büyük ölçüde azalmasını sağlayacağını söylüyor.

“İNSANLARA UYGULAMADAN ÖNCE GÜVENLİ OLDUĞUNDAN EMİN OLMALIYIZ”

İngiltere Kanser Araştırmaları Vakfı'nda Prof. Dr. Steve Rannard ise bu araştırmayı "kemoterapinin yan etkilerini azaltmada heyecan verici yeni bir yaklaşım" olarak görüyor ve şöyle konuşuyor:

"Kemoterapi, hayat kurtaran önemli bir tedavi, ancak kanserli dokuların yanı sıra sağlıklı dokular üzerinde de yan etkide bulunuyor. Bu araştırma, kandaki fazla ilacın temizlenebileceğini gösterdiği için bu soruna etkili bir çözüm getirebilir. Bu tekniği insanlara uygulamaya başlamadan önce güvenli olduğundan emin olmalıyız."

VİDEO: HAMİLEYKEN KEMOTERAPİ GÖRDÜ

Sayfa Yükleniyor...