Mevsimsel depresyon, sonbahar ve kış aylarında metabolizmada meydana gelen yavaşlamanın fiziksel ve ruhsal yapıyı etkilemesiyle ortaya çıkan, çoğunlukla geçici bir rahatsızlık, ancak bazı sonuçları kalıcı olabiliyor. Bir hayli yaygın görülen bu depresyon türünün en belirgin özelliği; aşırı yeme isteğini tetiklemesi. Bu isteğin doğal sonucu da vücutta biriken yağlar, yani fazla kilolar oluyor.

Aradaki ilişki kısırdöngüye dönüşüyor; depresyon kilo artışını, fazla kilonun yarattığı memnuniyetsizlik ise yeniden depresyonu tetikleyebiliyor. Özellikle orta yaş ve üzerindekilerde depresyon kiloları adeta vücuda yapışıyor ve “inatçı kilo” kategorisine giriyor. Bu yaşlarda vücut metabolizmasının yavaşlamaya başlaması çok önemli bir etken çünkü genç bir vücutta alınan yağlar hızla eritilebilirken, orta yaş ve üzerinde aynı oranda yok edilemiyor. Daha çok bel ve basen bölgesinde biriken depresyon yağları bazen diyet ve spora da direnç gösterebiliyor.

YAĞ HÜCRELERİNİ PARÇALAYAN YÖNTEM
Ancak Estetik ve Plastik Cerrah Doç. Dr. Tayfun Türkaslan, mevsimsel depresyonun yarattığı bu inatçı yağlardan lazer lipoliz yöntemiyle kurtulmanın mümkün olduğu görüşünde:

“Çok sıkı ve uzun süreli bir diyet ya da düzenli sporla göbek, basen, bel, kalça, bacak gibi bölgelerdeki inatçı yağ hücrelerini eritseniz bile, diyet ve sporu bıraktığınız anda bu hücreler tekrar oluşuyor. Ancak lazer lipoliz ile hücreler tamamen parçalanarak yok ediliyor ve yağlanma tekrar oluşmuyor.”

“1 SAATTE 3-4 LİTRE YAĞI YOK EDİYOR”
Vücudun her yerindeki lokalize fazla yağların bu yöntemle sorun olmaktan çıkabildiğini belirten Doç. Türkaslan’a göre, müdahale edilen bölgedeki damar ve sinirlere zarar verilmiyor, yani yöntemin herhangi bir yan etkisi yok. Yöntem, yağ miktarına ve yaygınlığına göre 15 dakika ile 1 saat arasında, lokal anesteziyle yapılıyor. Her işlemde 3-4 litre kadar yağın parçalanarak yok edildiğini belirten Türkaslan, kişinin, aynı gün evine, 2. gün işine dönebildiğini söylüyor.

“SADECE ESTETİK BİR SORUN DEĞİL”
Kişinin durumuna göre çoğunlukla tek seansta kalıcı sonuç elde edilebildiğini aktaran Doç. Türkaslan, fazla kilonun psikolojiyi bozmakla kalmayıp özellikle karın ve bel bölgesinde biriken yağların, obezite ve kalp-damar başta olmak üzere çok sayıda hastalığa zemin hazırladığının da altını çiziyor.