Kilo almadan sigarayı nasıl bırakabilirsiniz?

Sigara tiryakisi birçok insan bu kötü alışkanlıktan kurtulmak istiyor ancak bazıları kilo alma endişesi yaşıyor. Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük ise "Rahat olun çünkü hem sigarayı bırakıp hem de sağlıklı ve fit olmak elinizde” diyor.

İHA 07.07.2016 - 13:36 | Son Güncelleme : 07.07.2016 - 16:11

Kilo almadan sigarayı nasıl bırakabilirsiniz?

Bazı besinlerin sigarayı bırakmaya yardımcı olacağını söyleyen Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük, bu besinlerden biri olan muza dikkat çekti.

Muzun, hem sigarayı bırakmaya hem de sigaranın etkilerini yok etmeye yardımcı olduğunu belirten Küçük, bu konuda etkili olan diğer besinler hakkında şunları söyledi:

“Domates suyu ve sigara beyinde aynı bölgeyi uyardığı için sigarayı bıraktığınız ilk bir ay boyunca bir çay bardağı domates suyu içerek kendinizi rahatlatabilirsiniz. Bir araştırmaya göre 20 gün boyunca tüketilen iki yemek kaşığı yulaf lapası nikotin bağımlılığını azaltmaktadır. Bir bardak süt içerek kendinizi sigaradan soğutmak sizin elinizde, çünkü süt içtikten sonra içilen sigaranın tadı kötü olup, istenilen tadı vermemektedir. Canınız sigara içmek ister ve nikotine ihtiyaç duyarsanız patlıcan tüketerek içeriğindeki nikotin ile kendinizi rahatlatabilirsiniz.” 

KİLO ALMADAN SİGARAYI BIRAKMAK MÜMKÜN 

“Düşük kalorili atıştırmalıkları ağzınızı ve ellerinizi meşgul edebilirsiniz” diyen Küçük, şöyle devam etti:

“Sigarayı bırakan kişilerin belki de en çok zorlandığı taraf, vücutlarına aldıkları nikotinden çok el alışkanlığıdır. Bireyler sigaradan boşalan yeri abur cuburlar ile doldurarak sigara ile aralarındaki fiziksel alışkanlığı doldurmaya çalışırlar. İşte kilo aldırıcı asıl faktör bu abur cubur tüketiminden kaynaklanmaktadır. Yeme ihtiyacını azaltmak ve oluşan boşluğu doldurmak için şekerleme, çikolata, cips, çekirdek gibi yüksek kalorili abur cuburlar yerine sakız, salatalık, taze ve kuru meyve, düşük kalorili atıştırmalıkları tercih edin. Özellikle kivi ve havuç suyu tüketerek nikotini vücudunuzdan atabilirsiniz.''

YÜKSEK LİFLİ GIDALARA YÖNELMEK GEREKİYOR

Sigara kullananların genellikle sigara içtikten sonra bağırsaklarının aktif bir biçimde çalıştığını söylediğini belirten Küçük, “Sigarayı bıraktıktan sonra kabızlık problemi yaşamaktan korkmayın. Tam tahıllı, çavdarlı, kepekli ürünleri ve sebze ve meyve tüketiminizi artırarak, gün içerisinde probiyotik yoğurt tercih ederek bağırsak problemlerine karşı önleminizi almış olursunuz” dedi.

İŞTAHI KONTROL ALTINA ALMANIN YOLLARI

Nikotinin tat alma duyularını etkilediğini ifade eden Küçük, “Sigarayı bıraktığınızda tükettiğiniz yiyeceklerin ve içeceklerin tadını daha iyi almaya başlar, iştahınızı kontrol etmekte zorlanırsınız. Bu nedenle bu süreçte kalorisi düşük, besin değeri yüksek olan gıdaları tercih edin. Sebzeler, süt ve ürünleri, lifli gıdalardan zengin; yağ, basit karbonhidrat, gazlı içecekler ve hazır meyve sularından uzak bir porsiyon seçimi yapın. Yemeklerden önce ve yemek esnasında su tüketimi hem su kaybınızı engeller hem de sizi yüksek kalorilerden korur. Aynı zamanda iştahınızı kontrol altında tutmaya da yardımcıdır” diye konuştu.

KEÇİBOYNUZU, EBEGÜMECİ VE TARÇIN AKCİĞERLERİ TEMİZLİYOR

Fiziksel aktivitenin kalori yakarak hem nikotine hem de yemeğe odaklanmayı azalttığını vurgulayan Diyetisyen Aslıhan Küçük, nikotinin vücuttan uzaklaşması sebebiyle metabolik hızın yavaşlayabildiğini katradı ve şu önerilerde bulundu:

"Bu duruma engel olmak için düzenli bir egzersiz programına başlayarak tedbir alabilirsiniz. Aynı zamanda düzenli fiziksel aktivite sigarayı bırakırken savaştığınız en büyük düşmanınız olan stresi azaltır. Akciğerlerinizi temizlemeye yardımcı olacak besinler; sarımsak, alisin içeriği ile akciğerlerinizi temizlemeye yardımcı olur. Ebegümeci çayı, sigaranın etkilerini silip, aç karnına tüketildiğinde akciğerleri temizlemektedir. Yine zencefil ve tarçınla yapacağınız elma çayı ile akciğerlerinizi sigaranın etkilerinden temizleyebilirsiniz. Sabahları aç karnına üç-dört adet keçiboynuzu suda kaynatılarak içilirse sigaranın etkilerini silmeye yardımcı olur.”

Sayfa Yükleniyor...