Kilo almayı önleyen 7 yanlış

Uzmanlar genellikle kilo vermek isteyenler için tavsiyelerde bulunuyor ancak tüm çabalarına rağmen istedikleri kadar kilo alamayan ve aşırı zayıflıktan şikayet edenler de var.

İHA 03.05.2016 - 18:57 | Son Güncelleme : 03.05.2016 - 19:00

Kilo almayı önleyen 7 yanlış

İstedikleri halde kilo alamayan ve zayıflıktan kurtulmak isteyenler için öneri; Dr. Fevzi Özgönül'den geldi. Özgönül, kilo almayı engelleyen yanlışlara dikkat çekti, bunları 7 başlık altında özetledi. İşte o tavsiyeler:

"KİLO ALMAK İSTİYORSANIZ BUNLARDAN UZAK DURUN"

1- Kahvaltıyı atlamak veya geçiştirmek: Her sabah mutlaka kahvaltı yapın.Bu kahvaltıyı erken yapmanız sizin aynı bir bebek gibi daha hızlı ideal bedene ulaşmanızı sağlar. Bir tost veya poğaça ile geçiştirmeyin.

2- Ara öğün yemek veya aralarda atıştırmak: Ara öğün yerseniz yediğiniz yemekler tam sindirilemeden sindirim sistemi yeniden çalışır yani resetlenmiş olur. İdeal bedene ulaşmanız için gerekli olan protein ve yağlar sindirilemez ve siz de yapılanamaz dolayısıyla kilo alamazsınız.

3- Öğünlerde ekmek yemek: Ekmek, yediğiniz yemeklerin içerisindeki protein ve yağların sindirimini engeller. En önemlisi bağırsak florasında bozulmalara yol açar ve mantar üremesini destekler.z.

4- Öğlen öğününü atlamak veya geçiştirmek: En önemli ve yapılanma için gerekli olan protein ve yağları elde edeceğimiz öğün, öğlen öğünüdür. Bu öğünün geçiştirilmesi veya atlanması kilo almanızı engeller ve bedeniniz yeniden yapılanamaz ideal ölçülerine ulaşamaz.

5- Tatlı ve hamur işi gıdaları yemek: Tatlı ve hamur işi gıdalarda sadece günlük enerji ihtiyacı için gerekli olan karbonhidrat vardır. Eğer tatlı ve hamur işi gıdaları çok yerseniz sindirim sisteminiz tembelleşir. Bedeninizin tekrar yapılanabilmesi ve ideal bedene ulaşabilmeniz için gerekli protein ve yağları sindiremez. Bu nedenle kilo almak istiyorsanız bilinenin aksine tatlı ve hamur işi gıdalardan uzak durmalısınız.

6- Akşam meyve ve salata yemek: Akşam meyve ve salata yerseniz kilo almayı unutun. Çiğ olan bu gıdalar sindirimi zor olduğu için gece rahat uyumanızı engeller ve yapılanmak için hormon üretilme ve yapılanma işlemi gerçekleşmez.

7- Akşam geç saatlere kadar uyumamak: Eğer siz saat 23:00 ile 02:00 saatleri arasında uyumuyorsanız o zaman kilo almayı unutabilirsiniz. Kilo almanız için gece yapılanma olduğu bu saatler arasında uykuda olmalısını

Sayfa Yükleniyor...