“Yüzyılın hastalığı” kabul edilen obezitenin her yönü ile mücadele edecek bir ekip ve konsey yaklaşımı sunan Memorial Şişli Hastanesi Kilo Kontrolü ve Obezite Tedavi Merkezi hastalarını kabul etmeye başladı.

Memorial Şişli Hastanesi Kilo Kontrolü ve Obezite Tedavi Merkezi’nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Yasemin E. Sancak, obezite ile mücadelenin ekip işi olduğunu belirtti. Sancak şunları söyledi:

“Obezite; ortaya çıkış nedenleri açısından multidisipliner yaklaşımla yani, birçok tıp branşının ortaklaşa çalışması ile üstesinden gelinebilecek bir hastalıktır. “Obezite Konseyi” fikri bu yaklaşımla ortaya çıkmıştır. Bir hastanın diyetisyen, endokrinolog, davranış terapisti ve fitness danışmanı tarafından teker teker değerlendirilmesinden sonra yapılacak konsey toplantısında, tedavi planı ortaklaşa belirlenecektir. Kişilerin takip planının yapılması ve kilo kontrolü sürecinin periyodik aralıklarla yine konsey tarafından değerlendirilmesi kilo kontrolü sürecinde başarı şansını artıracaktır.”

ŞİŞMANLIK CİDDİ HASTALIKLARA DA ZEMİN HAZIRLIYOR
“Şişmanlık sağlığı tehdit eden bir halde ise veya buna bağlı olarak başka hastalıklar da ortaya çıkmışsa, kişilerin kilo vermesi artık bir zorunluluktur” diye konuşan Sancak, şöyle devam etti:

“Günümüzde tedavi edilmesi gereken bir hastalık olan obezite; başta Tip 2 diyabet olmak üzere hipertansiyon, kalp damar hastalıkları (kalp krizi, inme başta olmak üzere damar tıkanması ile seyreden pek çok hastalık), meme, prostat, jinekolojik ve kalın bağırsak kanseri oluşumunda önemli bir risk faktörüdür. Ayrıca kireçlenme, safra kesesi taşı oluşumu, reflü, varis hastalıkları, kadınlarda adet düzensizlikleri, infertilite, doğum zorlukları, uyku apne sendromu, uyku bozuklukları ve depresyon dahil pek çok hastalığın oluşumunda obezitenin önemli katkısı bulunmaktadır.

Memorial Kilo Kontrolü ve Obezite Tedavi Merkezi'ne başvuran hastalar, obezite konusunda uzman endokrinolog doktor; kişilerin kalıcı kilo kontrolü ve/veya mevcut sağlık problemleri için tıbbi beslenme tedavisini planlayan ve yaşam şekli haline gelmesi için beslenme eğitimini veren uzman diyetisyen; yeme davranış bozuklukları tedavisi konusunda deneyimli davranış terapisti psikolog ve psikiyatrist; kişiye özel ve fiziksel durumuna uygun egzersizleri planlayan fizik tedavi uzmanı ve fizyoterapistlerce birlikte değerlendirilmektedir. Obezitenin yol açtığı ek sorunlar, bu ekibe destek veren diğer uzmanlarla birlikte çözülmektedir. Hastalar “butik konsept”te bağımsız bir birimde, bütüncül bakış açısı ve kişiye özel programla tedavi edilmektedirler.

ÖNCE ENDOKRİNOLOJİK DEĞERLENDİRME YAPILIYOR
Obez hastaların kilo almasına yol açan hastalık ve tıbbi sorunlar (Tiroid hastalıkları, insülin direnci, kadınlarda adet düzensizlikleri, kıllanma vb.), obezitenin neden olduğu sağlık sorunları ve hastalıklar (Diyabet, hipertansiyon, kalp-damar hastalıkları, eklem sorunları vb.) saptanıp tedavi edilmektedir. Obezite dışında düşük kilo problemi ile başvuran hastalarda da buna neden olabilecek hastalıklar ve sağlık problemleri (Tiroid hastalıkları, anemi, paraziter hastalıklar vb.) saptanıp tedavi edilmektedir.

KAPSAMLI BİR BESLENME VE DİYET DEĞERLENDİRMESİ
Metabolizma Hızı Ölçümü: Her bireyin enerji ihtiyacı farklıdır. Metabolizma hızı, parmak izi gibidir. Kişiye özel beslenme programının en temel unsuru metabolizma hızı, kişinin oksijen tüketimiyle ölçülmektedir. 10-15 dakika süren ölçümde, ağız ve burun bir maske ile kapatılır. Tüm solunum tek merkezden yapılır ve kişinin oksijen tüketim kapasitesine göre metabolizma hızı ölçülür.

Detaylı Vücut Analizi: Özel vücut analizi cihazıyla, kişinin vücut ağırlığı, yağ oranı ve miktarı, bölgesel yağ dağılımı, kas ağırlığı, su oranı, kemik mineral oranı, 3. boşluk sıvısı (ödem) miktarı, metabolizma yaşı, deri altı ve organ çevresi yağlanması gibi pek çok değer ölçülmektedir. Bu ölçümler her görüşmede yapılarak, kişinin kilo takibi buna göre şekillenmektedir.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Yasemin Sancak
Beslenme ve Diyet Uzmanı Yasemin Sancak

Bireyin yaşam şekli ve beğenileri göz önüne alınarak, kolaylıkla uygulayabileceği, kendini tüm gün tok ve enerjik hissetmesini sağlayacak, sağlıklı ve kalıcı kilo yönetimi programı hazırlanmaktadır. Bireylere en uygun beslenme eğitimi verilmekte, düzenli eğitimler ve toplantılarla doğru bildikleri yanlışlar düzeltilmekte, kalıcı kilo kontrolü sağlanmaktadır.

TERAPİST DEĞERLENDİRMESİ KİLO KONTROLÜNDE ÖNEMLİ
Kalıcı kilo kontrolü sağlamak için ekipte konusunda uzman psikolog ve psikiyatr yer almakta ve ayrıca yeme davranış bozuklukları, kilo aldıran psikolojik sorunlar, depresyon, davranış terapileri ve gerekli tedavilerle iyileştirilmekte, hastaların doğru motivasyonu sağlanmaktadır.

FİZYOTERAPİST VE FİTNESS DANIŞMANI DA DESTEK VERİYOR
Kişinin egzersiz kapasitesi belirlenerek, kilo kontrolü, beden sağlığı ve varsa sağlık problemlerine uygun, vücudun ihtiyacı olan egzersiz önerilmekte ve düzenli egzersiz alışkanlığı kazandırılmaktadır.

Yapılan bu ön değerlendirmelerden sonra endokrinolog, diyetisyen, davranış terapisti, fitness danışmanı ve hastanın özelliklerine göre gerekli olursa eklenecek diğer destek branşlarından oluşan konsey toplanır ve hastanın tedavi planı hazırlanır. Hasta da konseye davet edilerek bu plan kendisine açıklanır ve tedavi süreci başlamış olur. Daha sonrasında kişilerin kilo kontrol süreçlerindeki gelişimleri, yaşadıkları sorunlar ve süreç periyodik yapılan konsey toplantılarında ele alınarak değerlendirilir. Böylece, kişilerin kilo kontrol süreci her yönü ile ele alınmış ve tedavi şansları sonuna kadar kullanılmış olur.”