Kilo verme telaşıyla sakatlanmayın!

Yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte, spor salonları da kilo vermek isteyenlerle dolup taşıyor. Bütün bir kış spordan uzak yaşayan kişilerin bir anda yüksek tempoyla spora başlaması ise başta eklem sakatlıkları olmak üzere farklı birçok sağlık sorununa neden olabiliyor.

ntv.com.tr 11.05.2015 - 11:44

Kilo verme telaşıyla sakatlanmayın!

Bilinçsiz yapılan sporun neden olabileceği problemler hakkında bilgi veren Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Aksoy, “Spor yaparken sınırlarınızı bilin” uyarısında bulundu.

Spor yaparken sakatlanmanın farklı sebepleri bulunduğunu kaydeden Aksoy, bunlardan bir tanesinin doğal yaşlanma olduğuna dikkat çekti. Vücudun kemik kas gibi bütün yapısında bulunan kollajen maddesinin 36 yaşından sonra azaldığını vurgulayan Dr. Aksoy, spor yaparken sakatlanmalara davetiye çıkaran durumylar hakkında şunları söyledi:

"Kollajen maddesinin azalması yaşlanmayı beraberinde getirdiği gibi dokunun daha kırılgan olması anlamına da gelmektedir. Yaşın ilerlemesiyle birlikte vücuttaki kollajen miktarında azalma yaşanırken, enflamasyon oranında ise tam tersi artış görülmektedir. Midede, bağırsaklarda, damarlarda ve kaslarda iltihaplanma artmaktadır. Bu durum spor yaralanmalarında artışa neden olabilmektedir. Profesyonel sporcular bile bu yaşlarda jübile yapmaktadır. Belli bir yaşa gelindiği zaman sporu, kişinin sınırlarını bilerek yapması, yaşanacak olası sakatlıkların önüne geçmektedir.

HAFTA İÇİ İŞ, HAFTA SONU SPOR SAKATLILARA DAVETİYE ÇIKARIYOR

Spor yaralanmaların büyük kısmı aşırı yüklenmelerden kaynaklanmaktadır. Haftanın beş günü ofiste çalışan kişiler, kışın alınan kiloları vermek ve vücudu şekillendirmek için özellikle bahar aylarında spora yüklenmektedir. Kişi hafta arası spor yapıyorsa bile bunu kilo vermek amacıyla bir anda artırması sakatlığa neden olabilmektedir. Bu süreçte hiç spor yapmayan bir kişinin bir anda ağır tempolu bir spora başlaması da sakatlığı beraberinde getirmektedir. Hayatında hiç tenis oynamamış bir kişi, tenis öğrendikten sonra iki günde bir saat tenis oynarken form tutmak için bunu haftanın 4 günü üç saate çıkarırsa sakatlanma kaçınılmazdır. Bu durum yürüme, koşma ya da yüzme gibi bütün spor dalları için de geçerlidir. Kişinin hangi spora hangi yaşta başladığı da önemlidir. 10 yaşındaki bir çocuğun spora başlamasıyla, 45 yaşında bir kişinin spora başlaması arasında farklar bulunmaktadır.

VÜCUDUNUZU TANIYARAK SPOR YAPIN

Spor sakatlanmalarında vücuda yüklenmenin yanında fiziki yetersizliklerde önemli bir yer tutmaktadır. Kişi anatomisine uygun bir sporu yapmalıdır. Spora başlamaya karar veren çocuk ya da yetişkinin mutlaka bir ortopedistin kontrolünden geçmesi gerekmektedir. Yapılacak kontrollerden sonra kişiye uygun sporun belirlenmesi önemlidir. Bunun yanı sıra spor yaparken doğru ekipman kullanmak gerekmektedir. Yapılacak spor için seçilen ayakkabının ya da tenis raketinin yanlış olması bile sakatlanmalara yol açabilir.

AÇIK HAVADA SPOR YAPMAK SAKATLANMA RİSKİNİ AZALTIYOR

D vitamini noksanlığı son 10 yıldır tıbbın en çok uğraştığı sorunların başında gelmektedir. D vitaminin eksikliği erken yaşlanmaya, kas ve tendonlardaki kolay kırılmalar, mide sıkıntıları, kalp ve şeker hastalığı gibi birçok rahatsızlığa neden olabilmektedir. Bir kişi doktor önerisiyle bile düzenli spor yapsa, eğer vücudunda D vitamini ve kollajen doku eksikliği varsa, yaşıtlarına nazaran çok daha hassas bir yapıya sahip olur ve tendon doku kopmaları sıklıkla görülür. Yalnızca gece ve spor salonlarında spor yapan bir kişinin gün ışığından faydalanamadığını düşünürsek, yapılan spordan alınan verim oldukça aza inmektedir. Spor salonunda da spor yapılabilir ama bu yapılan spor D vitamininden eksik kalınmış bir şekilde gerçekleşecektir. Açık havada yapılan spor, D vitamini alımını artıracağı için yaralanmaların azalmasında da önemli bir etken olmaktadır.”

SPOR YAPARKEN BUNLARA DİKKAT

Yaralanmaların en çok diz ve ayak bileklerinde yaşandığını aktaran Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Aksoy, spora başlarken ve spor yaparken dikkat edilmesi gereken noktaları ise şöyle sıraladı:

• Özellikle 40 yaşından sonra spora başlamaya karar verenler mutlaka check-up yaptırılmalıdır. Kan şekerinin ve vücut kitle indeksinin tespit edilmesi gerekmektedir.
• Tetkiklerin sonuçları normal ise belirli bir program dahilinde düzenli spor yapılmalıdır.
• 45 yaşına gelmiş bir kişi spora başlamaya karar verdiyse kolonoskopi ve endoskopi yaptırması oldukça önemli bir durumdur.
• Sporu doğru zaman, ekipman ve doğru bir şekilde yapmak çok önemlidir. Spor programına başlamadan önce kişinin vücut kimyasının incelenmesi ve kişinin uygun spor programına başlaması gerekmektedir.
• Sabah 6-8 arası ve öğleden sonra 4-7 arası spor için en uygun saatlerdir.
• Eğimli yerlerde yürümek ya da sürekli merdiven çıkmak sakatlanmalara neden olabilmektedir. Yürüyüş bantlarında verilecek eğim spor yapmamış bir kişinin diz, kalça ve belinde sorunlar çıkartabilmektedir.

Sayfa Yükleniyor...