Kilo vermek damar sertliğini azaltıyor

İsrailli bilim adamları, ilk kez gözle görülür biçimde, kilo vermenin damar sertliği riskini önemli biçimde azalttığını ispat ettiklerini açıkladılar.

02.03.2010 - 13:36

Kilo vermek damar sertliğini azaltıyor

Beer Sheva Üniversitesinden bilim adamları, 140 hasta üzerinde iki yıl süren araştırmalarında, beynin başlıca arteri olan şahdamarında kolesterol birikmesinin gelişimini üç boyutlu ekografi tekniğiyle izlediler.

Araştırmanın sorumlusu Doktor İris Shai, ilk kez gözle görülür biçimde, aşırıya kaçmayan bir beslenme rejiminin sadece kolesterol birikimini engellemekle kalmayıp, aynı zamanda, arterlerin hacmini ve kan basıncını azalttığını tespit ettiklerini söyledi.

Shai, "Hastalar yeniden kilo alsalar bile uzun dönemli bir beslenme rejimi, damarların iç çeperleri üzerinde lipid yani kolesterol birikmesini beraberinde getiren damar sertliği şekli olan ateroskleroz ile mücadelede etkili oluyor" dedi.

Araştırma, hayvansal yağlar açısından zayıf ve Akdeniz mutfağını temel alan bir zayıflama tedavisi üzerine yapıldı. Araştırmanın sonuçları, Amerikan tıp dergisi Circulation'un son sayısında yayımlandı.

Ateroskleroz, beyin kanaması ve enfarktüste önemli bir risk faktörü olarak görülüyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...