Kireçlenme 'dizlerin sesi'nden anlaşılacak

Mühendislerin uçak ve köprülerdeki arızayı anlamak için kullandığı teknoloji, sağlıklı ve kireçlenmiş dizler arasındaki farkı ortaya koymak için de kullanılacak.

Haberler 31.08.2010 - 12:56

Kireçlenme 'dizlerin sesi'nden anlaşılacak

Dizlerde kireçlenme (osteoartrit) olup olmadığı ''dizlerin çıkardığı ses dinlenerek'' saptanabilecek.

Daily Mail'de yayınlanan haberde, mühendislerce uçaklarda ve köprülerdeki arıza veya çatlakları anlamak için yaygın olarak kullanılan teknolojinin, sağlıklı ve kireçlenmiş dizler arasındaki farkı ortaya koymak için kullanılabileceği bildirildi.

Araştırmacılar, "akustik emisyon" olarak bilinen bu teknikle ilk kez, kireçlenmenin olduğu dizden çıkan yüksek frekanslı seslerle, yaşlanmayla birlikte dizde doğal olarak oluşan sesleri ayırt etti.

Eklemlerdeki tüm hareketli yüzeylerin ses çıkarmasına karşın araştırmalar, bu yüzeyler kireçlenmeyle tahrip olduğunda daha farklı yapıda bir ses çıktığını gösteriyor.

Kemikler arasındaki kıkırdak dokusunun zaman içinde yıpranmasıyla oluşan kireçlenmenin kesin tedavisi bulunmuyor. Ancak egzersiz gibi yöntemlerle rahatsızlığın oluşması önlenebiliyor veya ilerlemesi yavaşlatılıyor. Hastalığın rutin kan testleriyle erken teşhisi imkanı da bulunmuyor. Genellikle hastalık son safhasında, artık eklemler iyiden iyiye tahrip olduğunda teşhis edilebiliyor. Bu sebeple, yeni cihazın hastalığın erken teşhisini sağlaması açısından önemli olduğu belirtiliyor.

GEREKSİZ MR ÇEKİMLERİ ÖNLENECEK
Lancaster Üniversitesi ve Tıp Okulu'ndan Prof. John Goodacre, cihazın sadece hastalığın erken teşhisinde değil uygulanan tedavinin faydalı olup olmadığının da çabucak anlaşılmasında etkili olduğunu, bunun da gereksiz MR çekimlerini önleyeceğini söyledi.

Prof. Goodacre ve ekibinin yaptığı araştırmada, söz konusu teknik 2 yıl boyunca, kireçlenmesi olan ve olmayan 50 kişi üzerinde denendi.

Sayfa Yükleniyor...