Kireçlenmeye radyo frekansı ile çözüm

Belindeki kireçlenme nedeniyle adım atmakta zorlanan Emin Kurma, ağrıya neden olan sinirlerinin radyo frekans dalgaları ile yakılarak devre dışı bırakılmasıyla rahat bir nefes aldı.

17.01.2011 - 14:43

Antalya'da belindeki kireçlenme yüzünden koltuk değnekleri yardımıyla yürüyebilen 73 yaşındaki hasta, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Algoloji Kliniğinde uygulanan, radyo frekans dalgaları ile ağrıya neden olan sinirlerin yakılarak devre dışı bırakılması sayesinde sağlığına kavuştu.

Algoloji Kliniğinde bel ve boyun kireçlenmelerine bağlı ağrılar radyo frekans yöntemiyle son buluyor. Lokal anesteziyle yarım saat süren işlemi yapan Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve Algoloji (Ağrı Tedavisi) Kliniği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Arif Yeğin, yöntemin Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Algoloji Kliniğinde başarıyla uygulandığını bildirdi.

Yeğin, bel ağrısına bağlı yakınmaların nüfusun yüzde 80'inde görüldüğünü, radyo frekansı dalgası ile bel ve boyun kireçlenmelerini başarıyla tedavi ettiklerini belirtti. Doç. Dr. Yeğin, ''Ağrıya neden olan sinirleri radyo frekans yöntemiyle yakarak devre dışı bırakıyoruz. Bu şekilde hastalarımızın bel ve boyun kireçlenmelerine bağlı ağrılardan kurtulması mümkün oluyor'' ifadesini kullandı. İşlemin lokal anestezi altında yapıldığını aktaran Yeğin, şunları kaydetti:

''Ameliyathanede film görüntülemesi eşliğinde belli bölgeleri uyuşturduktan sonra özel iğnelerle sinirlerin bulunduğu bölgeye girip, ağrıya neden olan sinirlerin ucunu ısıtarak zedeliyoruz. Sinirlerin zedelenmesi, felç veya fonksiyon kaybı gibi herhangi bir kalıcı sakatlığa sebep olmuyor. Bunlar sadece kireçlenmiş eklemlerin ağrı duyusunu taşıyan sinirler. Bunların devre dışı bırakılmasıyla hastalarımız ağrıdan rahatlıkla kurtulabilmektedirler.''

İşlemin 30 dakika sürdüğünü anlatan Doç. Dr. Arif Yeğin, uygulama sonrasında hastanın hemen ayağa kalkabildiğini ifade etti. Uygulama yapılan kişinin kısa süre hastanede gözlem altında tutulduktan sonra taburcu edildiğini belirten Yeğin, bel ve boyun ağrısı şikâyeti olan hastaları Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Algoloji Kliniğine beklediklerini vurguladı.

"AĞRI KÂBUSUNDAN KURTULDUM"
Yaklaşık 3 aydır belindeki ağrı yüzünden günlük yaşamındaki birçok işi yapmakta çok zorlandığını anlatan banka emeklisi 73 yaşındaki Emin Kurma, yatmakta, oturmakta, yürümekte sıkıntı çektiğini ifade etti. Daha önce iki kez belinden ameliyat edilmesine rağmen sonuç alamadığını belirten Kurma, Algoloji Kliniğindeki tedavi yöntemi sayesinde ağrılarından kurtulduğunu bildirdi. Emin Kurma, ''Kendimi çok iyi hissediyorum. Aynı gün içinde hem ağrılarımdan kurtulmanın, hem de evime gidebilmenin mutluluğunu yaşıyorum. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne teşekkür ederim'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...