Kısırlığın bir nedeni de polip

Çoğu zaman kolayca tedavi edilebilen ve hastaya rahatsızlık vermeyen polipler bazı vakalarda kısırlığa neden olabiliyor.

19.03.2013 - 13:47

Kısırlığın bir nedeni de polip

Polip kaynağını mukozadan alan rahim içinde veya rahim ağzında bulunan et beni şeklindeki tümörlere verilen ad. Polipler genel olarak iyi huylu tümörler olarak nitelendiriliyor. Tek veya birden fazla olabiliyor.

Poliplerin çoğu zaman hiç bir belirti vermediğini, çoğunlukla rutin jinekolojik muayene esnasında tesadüfen görüldüklerini belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Senai Aksoy, “Ancak bazen adetlerin uzun ve pıhtılı olması polip şüphesi yaratır. Adet dışındaki vajinal kanamalar da önemli bir belirtidir. Poliplerin bir diğer önemli belirtisi de kısırlıktır. Polip rahim içinde yer kaplayan bir lezyon olarak embriyonun yerleşmesine engel olabilir” diyor. 

Polip tanısı en sık ultrason ile konuluyor. Ultrasonda rahim içini döşeyen dokunun kalın ve düzensiz olması polip şüphesi yaratıyor. Dr. Aksoy,”Bu durumda sono-histerografi (SHG) denilen bir tanı yöntemi uygulanır. Bu yöntemde rahim ağzından girilen ince bir kataterle rahim içine az miktarda serum verilir. Serum rahim içini genişlettiğinden poliplerin kolayca görünmelerini sağlar. Bu yöntemin işe yaramadığı durumlarda histeroskopi ile kesin tanı koymak mümkündür” diye konuşuyor.

TEDAVİ GENELLİKLE CERRAHİ OLUYOR
Çok küçük, belirti vermeyen ve kısırlık problemi yaratmayan poliplerde progesteron tedavisinin denendiğini belirten Aksoy, tedavideki yaklaşımın genel olarak cerrahi olduğunu söylüyor: “Polip histeroskopi ile tabanınından kesilerek çıkartılmaktadır.Bu işlem klasik histeroskopi veya ofis histeroskopi ile yapılabilir. Histeroskopi sonrasında hastanede kalmaya gerek yoktur. Poliplerin kansere dönmesi çok seyrek bir durum olmasına rağmen çıkartılan parça patolojik incelemeye alınır.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...