Kızılaydan onkoloji hastalarının çocukları için 'şefkat evi'

Türk Kızılayı, Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi gören hastaların çocuklarını emanet edebilecekleri "şefkat evi" projesini hayata geçirdi. Kanserle mücadelede temel felsefeyi; “Kanser kronik bir hastalıktır. Destek de uzun soluklu olmalıdır. Sadece yaşama yıllar katmak değil, yaşanan yıllara anlam da katmak lazım” şeklinde özetleyen Prof. Fevzi Altuntaş, "şefkat evi"nin, çocuklarını bırakacak yer bulamayan kanser hastalarına tedavilerini aksatmadan devam etme imkanı sunacağını söyledi.

ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 01.11.2018 - 17:52

Kızılaydan onkoloji hastalarının çocukları için 'şefkat evi'

Türk Kızılayı, Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi gören hastaların çocuklarını bırakabilecekleri, ücretsiz kreş hizmeti verilen, "şefkat evi" ismiyle bir oyun alanı açtı.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi bahçesinde kurulan oyun alanının açılış için töreninde bir konuşma yapan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Fevzi Altuntaş, kanser hastalarının çocukları için bir merkez açmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

PROF. ALTUNTAŞ: SOSYAL IYILIK HALI EN AZ TEDAVI KADAR ÖNEMLİDİR

Altuntaş, "Hastalar tedavi olurken çocuklarını buraya bırakacaklar. ODTÜ çocuk gelişim bölümü ve bizim burada sağladığımız çocuk gelişim uzmanları gözetiminde, çocuklar güzel vakit geçirecek" dedi.

Sağlığın; fizyolojik, ruhsal, tinsel ve sosyal anlamda iyilik hali olduğunu hatırlatan, kanserin de fiziksel olmanın yanı sıra ruhsal ve psiko-sosyal boyutları bulunan bir hastalık olduğunu vurgulayan Prof. Altuntaş, “Ayrıca kanser kronik bir hastalık olup destek de uzun soluklu olmalıdır. Bu bağlamda kapsamlı kanser merkezi olarak sadece kanser tedavisinden ziyade kanser yönetimini prensip olarak ele almalıyız. Sosyal iyilik halini en az tedavi kadar önceliklendirmeliyiz. Bu amaçla Türk Kızılayı desteği ile Ankara Onkoloji Hastanesi "Şefkat Eli Çocuk Eğlence Merkezi" açılışını gerçekleştirdik” ifadesini kullandı.

"TÜRK KIZILAYI İÇİN BİR İLK"

Kızılay Yönetim Kurulu Üyesi Fatma Meriç Yılmaz da Türk Kızılayının hastanede tedavi görenlerin sosyal ihtiyaçlarını karşılamayı amaçladığını belirterek, "Bu proje Türk Kızılayı için de bir ilk. Bu tarz projelerin bir arada yürümesi gerekiyor. Hastanenin mutlaka bu projeyi sahiplenmesi gerekiyor ama sosyal destek anlamında bizim burada olmamız çok önemli" diye konuştu.

Ankara İl Sağlık Müdürü Özkan Ünal da konuşmasında Ankara onkoloji hastanesinin hasta yoğunluğuna dikkati çekti. Onkoloji hastalarının yükünü hafifletmeyi amaçladıklarını bildiren Ünal, şunları söyledi:

"Hastalar burada zor bir süreci yaşıyorlar. Hele ki şehir dışından gelenler için daha zor bir süreç. Onların çocuklarına böyle bir hizmet vererek sıkıntılarını bir nebze olsun hafifletmek için buranın önemli olacağını düşünüyorum."

Kurdele kesilerek açılışı yapılan "şefkat evi", hastanede tedavi gören hastaların çocuklarına, uzmanlar eşliğinde ücretsiz hizmet verecek.

Sayfa Yükleniyor...