Kızıllarda kanser riski yüksek

ABD'de yapılan araştırma kızıl saçlıların güneşe maruz kalmasa da deri kanserine yakalanma riskinin yüksek olduğunu ortaya koydu.

Haberler - Anadolu Ajansı 01.11.2012 - 01:26

Kızıllarda kanser riski yüksek

Doğuştan kızıl saçlı olan açık tenlilerin, güneşe maruz kalmasalar bile deri kanserine yakalanma riskinin daha fazla olduğu belirlendi.

ABD'deki Yale Üniversitesi'nden David E. Fisher ve ekibinin fareler üzerinde yaptığı araştırma, kızıl saça rengini veren pigmentin ultraviyole ışınlarından tamamen bağımsız olarak deri kanserine yol açabileceğini gösterdi.

Araştırmacılar, siyah, kahverengi saç ve deri renginden sorumlu ömelanin pigmentini üretemeyen fareler, albino (ömelanin ve saçlara kızıl renk veren feomelanin pigmentinden yoksun) fareler ve kahverengi tüylü fareleri karşılaştırdı.

Araştırmadan bir yıl sonra, ''kızıl farelerin'' deri kanserine yakalanma riskinin kahverengi tüylü ve albino farelerden yüzde 50 fazla olduğu görüldü.

Fisher, sonuçlara şaşırdıklarını çünkü bugüne kadar doğuştan kızıl saçlı olan açık tenlilerin deri kanserine yakalanmasının güneşten yeterince korunmamalarından kaynaklandığının sanıldığını vurguladı.

Bilimadamı, ancak riskin sadece kızıl saçlılarla mı sınırlı olduğu yoksa tüm açık tenliler için bu riskin bulunduğunun henüz bilinmediğini belirtti.

Araştırma İngiliz ''Nature'' dergisinde yayımlandı.

Sayfa Yükleniyor...