Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Abdullah Erdoğan, temizlik ürünü olarak ilk kez denemesi yapılan ve alınıp alınmayacağına henüz karar verilmeyen ''Üreten Temizlik Şirketi''ne ait toz klor temizleyicinin, kullanımı sırasında koku yaydığını belirterek, çalışanların maddeyi odadan çıkarırken kokunun arttığını ve maddenin yine kendiliğinden alev aldığını söyledi.

İlişkili Haberler


Alevin büyümeden söndürüldüğünü, bu sırada ambalajlarındaki 24 kutu klor toz temizleyicinin hastane dışına çıkarıldığını belirten Erdoğan, yangına müdahale eden hastane çalışanları ve güvenlik görevlilerinden 9 kişinin kimyasal ve klor içeren toz temizleyiciden soluma yoluyla etkilendiklerini bildirdi.

Kimyasal temizleyicinin yaydığı koku ve klor nedeniyle yakın bölümlerdeki göz servisi, günübirlik cerrahi odaları ve diğer tüm odaların boşaltıldığını kaydeden Erdoğan, şu bilgileri verdi:

''Olayın meydana geldiği alanı süratle kontrol altına aldık. Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme ve Bomba İmha ekipleri de inceleme yaptı. Toz halindeki klorlu kimyasal maddenin buharlaşması ve koku yaymasıyla ortaya çıkmış bir olaydır. Buna genleşme ya da başka sebepler de neden olmuş olabilir. Sebebi araştırılıyor. Hastalarımız yaralanmadı. Olaya ilk müdahale eden güvenlik görevlileri ve çalışanlarımızdan oluşan 9 kişi klorun solunması nedeniyle etkilenmiştir. Genel sağlık durumları iyi. Hayati tehlikeleri yok. Yürüyebilir durumdalar ancak kimyasal maddeye maruz kalmaları nedeniyle birkaç saat tedbir amacıyla acil serviste gözetim altında tutulacaklar.''

Hastanedeki rutin hizmetlerin devam ettiğini belirten Erdoğan, toz halindeki maddenin etki olmadan koku yayması, alev alması ve yanmasının sebebinin araştırıldığını, ürünün ruhsatı ve kontrollerinin yapılıp yapılmadığının titizlikle araştırılacağını söyledi.

Erdoğan, hastanede daha önce klor içerikli sıvı madde kullanıldığını, ilk kez toz madde denendiğini bildirdi.