KOAH dünyada 3. ölüm nedeni

Bugün, Dünya KOAH Günü. Dünyada ölüm nedenleri arasında 3. Sırada olan hastalık Türkiye'de 40 yaşından büyük neredeyse her 5 kişiden birinde var.

NTV 16.11.2016 - 18:24

KOAH dünyada 3. ölüm nedeni

Türkiye'de 40 yaş üstü her 5 kişiden birinde KOAH görülüyor.

KOAHın en önemli nedeni sigara.

Göğüs Hastalıktları Uzmanı Prof. Dr. Metin Özkan, hastalığın gelişmesinde rolü olan diğer etkenleri şöyle anlattı:

“Yüzde 90 nedeni sigara. Hava kirliliği hem dış hem iç ortam açısından çeşitli organik yakıtların kullanılması, odun, tezek gibi şeylerin yakılmasına ‘iç ortam hava kirliliği’ diyoruz. Burada pasif sigara maruziyeti çok önemli. Bu durumda da yüzde 50 oranında KOAH görülme riski var."

KOAH’tan korunmak için alınması gereken bireysel önlemler olduğunu belirten Özkan, “Madenlerin veya sanayinin yoğun olduğu bölgelerde yaşayan insanların mutlaka diğer risk faktörlerinden uzak olması lazım. Kendisini koruması, maske kullanması gerekir. Sigarayı bırakmak en önemli yapılması gereken şey. Kişinin eve kapanmaması, spor yapması gerekiyor” dedi.

KOAH ERKEN TANI İLE TEDAVİ EDİLEBİLİR

KOAH erken tanı ile tedavi edilebilen bir hastalık. Ancak Dr. Özkan, geç kalmanın hayati risk oluşturduğuna dikkat çekti ve “Kişi, yılın büyük bir bölümünde öksürüyorsa, yılın büyük bir bölümünde balgam çıkarıyorsa, sigara içiyorsa, bir de hava kirliliği olan ortamda yaşıyorsa mutlaka KOAH’ı düşünmek lazım. Bu hastaların yaşıtlarına göre yol yürümede, merdiven çıkmada sıkıntıları vardır” diye konuştu.

KOAH tanısı için nefes testi yaptırmak yeterli oluyor.

Sayfa Yükleniyor...