NTV

'Kök'ten güzellik

Sağlık

Kök hücre estetik cerrahide de yüz güldürüyor. Plastik cerrahlar, otolog yani kişinin kendisinden elde edilen kök hücre ile yağ dokusunu, yüz gençleştirme ve meme büyütmede kullanıyor.

Son on yılda kök hücre tedavilerinin, çözümü klasik tıbbi yöntemlerle mümkün olmayan pek çok hastalığın tedavisinde başarılı olması, yöntemin yaşlanma sürecini durdurmada ve eksik olan yumuşak dokuyu kalıcı şekilde tamamlamada kullanılabileceği fikrini geliştirdi. Çalışmalar sonucunda kök hücre, estetik ve plastik cerrahinin de tedavi seçenekleri arasına girdi.

Her türlü vücut hücresine dönüşebilen bu ana hücrelerin, sınırsız bölünebilme, kendini yenileme, organ ve dokulara dönüşebilme yeteneğine sahip olduğunu hatırlatan Estetik Cerrah Doç. Dr. Kaan Gideroğlu, cilt gençleştirmede öncelikle her yaş grubunda ve her hastada kişiye özel bir tedavi planı yaptıklarını söyledi.

“Her hastanın ihtiyaçları birbirinden farklıdır. Örneğin 30-40’lı yaşlarında bir kadında cilt sarkması çok fazla değildir ve cilt elastikiyeti 50’li yaşlara nazaran daha iyidir. Bu yaş gurubunda cilde kandan elde edilen kök hücre enjeksiyonuyla beraber tek bir seans lazer uygulanması ve göz çevresine botoks uygulanması genç ve taze bir görünüm için yeterli olacaktır" diyen Dr. Gideroğlu, kök hücrenin estetik cerrahideki kullanım alanları hakkında şu bilgileri verdi:

TEDAVİYE ULTRASONOGRAFİ VEYA RADYO FREKANS EKLENİYOR
"Daha ileri yaş gurubunda olan veya cilt elastikiyeti iyice azalmış hastalarda yüze 4 seans kandan elde edilmiş kök hücre ve lazer uygulamasının ardından ultrasonografi veya radyo frekans ile germe işlemi çok başarılı sonuçlar vermektedir. Bu işlemler cerrahi girişim ve genel anestezi gerektirmez. Bir gün içinde oluşan cilt kızarıklığı kaybolur. Kişiler ertesi gün sosyal hayatlarına dönebilirler.

ELMACIK KEMİKLERİ VE DUDAKLARA KÖK HÜCRE DOLGUSU
Kişinin kendi bel, karın ve ya basen bölgelerinin birinden elde ettiğimiz kök hücreler ve yağ dokusunu elmacık kemiklerini belirginleştirmek için kullanıyoruz.

Sonuç olarak daha belirgin ve düzgün yüz hatlarıyla birlikte daha genç bir cilt görünümü elde ediliyor. Bu işlem lokal anestezi altında 20-30 dakika içinde gerçekleştirilebiliyor. Hastanın yüzünde bir miktar şişlik oluşabilir. Şişlik birkaç gün içinde iner ve hastalar sosyal hayatlarına dönerler. Yine pek çok hastamızda arzu ederlerse liposuction esnasında elde ettiğimiz kök hücreden zengin yağ dokusu hazırlayarak yüz bölgesine kırışıklıkları açma, dudakları kalınlaştırma ve cildi yenileme amaçlı uygulayabiliyoruz ve artan miktarları sonraki zamanlarda kullanmak üzere saklayabiliyoruz. Hastalarımız isterlerse saklanan bu malzemeyi 1 yıl içerisinde kullanabiliyoruz.

PROTEZSİZ MEME BÜYÜTME
Kök hücre ve yağ dokusuyla silikon protez kullanmadan meme büyütmek de mümkün. İşlem yapılacak kadınların bel, basen ve karın bölgesinden alınan yağ dokusu özel işlemlerden geçirilerek kök hücreden zengin bir yağ dokusu elde edilir. Sonra bu karışım memeye enjekte edilerek meme büyütülür. Meme bandajlanır ve hastaya 2 hafta süreyle sporcu sutyeni giymesi önerilir. Bu işlemler lokal anestezi altında 1- 1.5 saat içinde gerçekleştirilir. Hasta aynı gün içinde evine gidebilir, 3-4 gün içinde normal yaşantısına döner. Bu işlemler tekrarlanarak meme her seferinde bir miktar daha büyütülebilir. Bu yöntemin önemli avantajlarından biri; meme büyütme işleminin yanında vücudunun diğer bölgelerinde yeniden şekillendirme ve incelme yapılabilmesidir.”

DİĞER UYGULAMA ALANLARI
Estetik Cerrah Doç. Dr. Kaan Gideroğlu, yara izlerinde, vücuttaki yüzey düzensizliklerinde, selülitte, diyabet ve venöz yetmezliğe bağlı yaraların tedavisinde de kök hücreden yararlandıklarını ve olumlu sonuçlar aldıklarını belirtiyor.