Kol ağrısı boyun fıtığının habercisi olabilir

Vücudun yükünü taşıyan disk dokusunun deforme olması ile boyun fıtığının ortaya çıktığını belirten Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Büyükkınacı, kol ağrısının boyun fıtığının habercisi olabildiğini söyledi.

Haberler - İHA 23.03.2016 - 11:17

Kol ağrısı boyun fıtığının habercisi olabilir

Yrd. Doç. Dr. Soner Büyükkınacı, boyun fıtığını “Diskin dış kısmında bulunan ve daha sert olan yapıdaki küçük yırtıklardan içteki yumuşak olan kısmın dışarı çıkması"şeklinde özetleyen Yrd. Doç. Dr. Soner Büyükkınacı, boyun fıtığının birçok belirti verdiğini söyledi.

En önemli belirtinin boyunda hissedilen şiddetli ağrı olduğunu vurgulayan Büyükkınacı, "Hastalığın başlangıç aşamasında boyun ve sırt ağrısı ön plandadır. Fıtık ilerledikçe deforme olan diskin sinirlere baskı yapması sonucu; kollarda, parmaklara kadar inen ağrı ve uyuşmalar meydana gelir. Hastalar direk olarak kol problemleri ile de başvurabilirler” dedi.

İLERLEYEN BOYUN FITIĞI YÜRÜME GÜÇLÜĞÜ BİLE YAPIYOR

Tedavi edilmeyen ileri boyun fıtığı vakalarında omuriliğin baskı altında kaldığında bacaklarda güçsüzlük, yürüme bozukluğu ve idrar kaçırma gibi oldukça riskli bir dönemin başladığını anlatan Büyükkınacı, “Hastalığın teşhisi, bireyin problemleri ile konulur. Detaylı muayene ve MR incelemesi ile de kesin teşhis konulur. Belirtileri birbirine oldukça benzeyen boyun omurlarını tutan tümör ya da enfeksiyon gibi rahatsızlıkların da gözden kaçmaması için muayene ve radyolojik incelemeler oldukça büyük önem taşımaktadır" diye konuştu.

AMELİYAT SON SEÇENEK

Boyun fıtığında birçok tedavi seçeneği olduğunu, cerrahi tedavinin son çare olarak görüldüğünü dile getiren Büyükkınacı, hastaların büyük bir kısmı için yatak istirahati, ilaç tedavisi ya da fizik tedavinin yeterli olduğunu aktardı.

Cerrahi yönteme yaklaşık 10 hastadan birinde başvurulduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Büyükkınacı, “Cerrahi tedavi yalnızca ilerleyici kas gücü kaybı, duyu kusuru ve refleks kaybı oluştuğunda, omuriliğe baskı yapan boyun fıtıklarında, tedaviye rağmen şikâyetleri devam eden hastalarda uygulanır. Tedavide ilk seçenek boyunda disk protezi kullanılarak yapılan mikrocerrahidir” şeklinde konuştu.

Sayfa Yükleniyor...