"Kolay bir doğum için haydi okula"

Ege Üniversitesi İzmir Atatürk Sağlık Yüksek Okulu tarafından düzenlenen Doğum Öncesi Eğitim ve Hazırlık Okulu, anne ve baba adaylarını bekliyor.

30.12.2009 - 17:41

"Kolay bir doğum için haydi okula"

İzmir Atatürk Sağlık Yüksek Okulu, EÜ Sürekli Eğitim Merkezi (EGESEM), Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı iş birliğinde açılan Doğum Öncesi Eğitim ve Hazırlık Okulunda, sağlıklı ve iyi bir doğum amacıyla anne ve baba adaylarına 8 hafta boyunca eğitim verilecek.

Derslerde, gebeliğin ilk günlerinden başlanarak, doğum korkusunun azaltılması, gebelikte tehlike belirtileri, anne sağlığının yükseltilmesi, beslenme, doğum çeşitleri, loğusalık döneminde anne ve bebek bakımı, aile planlamasıyla ilgili çeşitli teorik bilgiler verilecek. Aynı zamanda egzersiz, pilates ve yoga eğitimleriyle annelere doğumu kolaylaştıracak yöntemler öğretilecek.

GÜNDE İKİ SAAT EĞİTİM VERİLECEK
Eğitim Koordinatörü Doç. Dr. Neriman Soğukpınar, doğumun nasıl yapılacağının son ana kadar belli olmadığını, anne ve bebeğin sağlık durumuna göre doğum yönteminin değişebileceğini ifade ederek, ''Sağlık açısından bir sorun olmazsa, anneye doğum yöntemlerini anlatıp isteğine bağlı olarak seçimi kendisine bırakıyoruz'' dedi.

En az 20, en fazla 30 haftalık gebelerin katılacağı programda, hamilelere el kitabı ve katılım sertifikaları dağıtılacak. Katılım için gereken tek şart, kadın hastalıkları ve doğum hekiminin vereceği uygunluk raporu olacak. Eğitimler 8 hafta süresince yapılacak ve her gün 1 saati pratik, 1 saati teorik olmak üzere toplam 2 saat verilecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...