Nature Neuroscience dergisinde yayınlanan araştırma, kandaki kolesterol seviyesini kısmen beyinin belirlediği gösterdi.

Araştırma, ''kolesterolün sadece yiyip içtiklerimiz ve karaciğerdeki kolesterol üretimiyle bağlantılı olduğu'' inancıyla zıtlık oluşturuyor.

Cincinnati Üniversitesi'nden bir grup bilim adamının fareler üzerinde yaptığı deneyde, açlık hormonu "ghrelin" seviyesinin artmasının, hayvanların kanındaki kolesterol miktarının yükselmesine yol açtığı ortaya çıktı.

Kandaki kolesterol seviyenin yükselmesinin nedeninin, beynin karaciğere daha az kolesterol depolama emri vermesinden kaynaklandığı belirtildi.

ARAŞTIRMA MERKEZİ SİNİR SİSTEMİNİN ETKİSİNİ GÖSTERDİ
Ghrelin hormonunun, gıda alımı ve enerji tüketimini düzenleme rolünü yerine getirirken beyindeki bir reseptörü engellediği biliniyor. Fareler üzerinde yapılan başka bir deneyde, bu reseptörün bloke edilmesinin de kandaki kolesterolü artırdığı gözlendi.

Araştırma başkanı Prof. Dr. Matthias Tschoep, uzun zamandır kolesterolün besinlerin emilimi veya sentezi ile karaciğer salgıları tarafından düzenlendiğine inanıldığını hatırlatarak, araştırmanın ilk kez, kolesterolün aynı zamanda merkezi sinir sisteminin doğrudan kumandası altında olduğunu gösterdiğini belirtti.

Bu araştırmaların, kolesterolü düşüren yeni tedavi yöntemlerinin bulunmasında etkili olacağına dikkat çekiliyor.