Kolonya değil, su ve sabun kullanın

Domuz gribi cep kolonyası satışlarını da artırdı. Ancak uzmanlara göre, kolonya sadece mekanik temizlik sağlıyor ve virüse karşı etkili değil.

Anadolu Ajansı 04.11.2009 - 14:21

Kolonya değil, su ve sabun kullanın

Kolonya firması sahibi Hasan Baykan, cep kolonyası satışlarında yüzde 100'ü aşan artış yaşandığını ve talebi karşılamakta sıkıntı yaşadıklarını söyledi.

Domuz gribinden korunulması amacıyla temizlik ve hijyene verilen önemin artmasının sipariş oranını etkilediğini söyleyen Baykan, "İnsanlar su olmayan yerlerde ellerini yıkamak için yanlarında kolonya bulunduruyorlar. Domuz gribi nedeniyle de yanında kolonya bulunduran insanların sayısının arttığını görüyoruz. Satışların artmasında domuz gribinin etkisi olduğunu düşünüyoruz. Özellikle 150 mililitrelik cep kolonyalarına büyük ilgi var. Bu kolonyaları anlaşmalı olduğumuz marketlerde 1 lira 25 kuruştan satıyoruz'' diye konuştu.

KOLONYA SUDAN FARKLI DEĞİL         
Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İbrahim Erayman ise kolonyayla yapılan temizliğin suyla yapılandan farkı olmadığını söyledi.

Kolonyanın mikroorganizmalara karşı etkili olmadığını ifade eden Erayman, ''Kolonya sadece mekanik temizlik sağlar, virüse karşı etkili olmaz. Kolonya yerine ellerin sabunlu suyla yıkanması daha faydalı olur'' dedi.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...