NTV

'Kongolu kadın ölüme terk edildi' iddiasına yanıt

Anadolu Ajansı

Sağlık
290120151737180477893_2

Sağlık Bakanlığı, ''Kongolu sığınmacı kadının karnındaki 6 aylık bebeği ile öldüğü'' iddiasına ilişkin, üniversite hastanesinde tedavi altında olan hastanın akciğer yetmezliğinden hayatını kaybettiğini, hastaneye alınmadan evine gönderilmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını açıkladı.

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, bazı basın yayın organlarında yer alan habere konu olan Kongolu hastanın, 15 Ocak tarihinde Eskişehir Devlet Hastanesi acil servisine başvurduğu ve yapılan muayenede hastanın 20 haftalık normal gebeliğinin saptandığı belirtildi.

Hastada immün sistem yetersizliği (bağışıklık sistemi) tespit edildiğinden, ileri tetkik ve tedavi için Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Kliniğine sevkinin uygun görüldüğü ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Ancak hastanın yabancılar kimlik numarası güncel olmadığı için yatış işlemi gerçekleştirilememiştir. Hasta, Devlet Hastanesinde gözlem altında tutulmaya devam ederken, Eskişehir Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği devreye girerek kimlik numarası güncelleme işlemini hızlandırmış ve hastanın adı geçen üniversite hastanesine yatışı sağlanmıştır. Üniversite hastanesinde medikal tedavisi devam eden hastamız maalesef akciğer yetmezliğinden hayatını kaybetmiştir. Hastanın hastaneye alınmadan evine gönderilmesi gibi bir durum söz konusu değildir.''

OLAYIN GEÇMİŞİ

Eskişehir'de sığınmacı olarak kalan evli 2 çocuk annesi 22 yaşındaki Kongolu Tshimanga Khapinga, rahatsızlanarak hayatını kaybetti. Yakınları 6 aylık hamile olan Khapinga'nın oturma iznini yenilemediği için ölmeden 3-4 gün önce götürüldüğü hastanede tedavi altına alınmayıp evine gönderildiğini iddia etti. Khapinga, Kongo Cumhuriyeti'nden 3 yıl önce eşi ve çocuklarıyla birlikte Türkiye'ye sığınmış ve Eskişehir'e yerleşmişti.

ETİKETLER