Köri bağırsak kanserinde etkili

Köri baharatının içinde bulunan kurkumin maddesi, bağırsak kanseri hastalarına umut oldu. Kurkumin maddesinin, kanserli hücreleri yok ettiği tespit edildi.

NTV Haber 07.05.2012 - 23:36

Köri bağırsak kanserinde etkili

Köride bulunan kurkumin maddesinin, laboratuvar ortamında üretilen kanserli hücreleri yok ettiği tespit edildi.

Hayvanlar üzerinde kemoterapiyle kurkuminin birleştirilmesiyle elde edilen başarılı sonuçların ardından, testlerin kapsamı da genişletildi.

Bu çerçevede İngiltere'de, kemoterapiye başlamadan önce 40 hastaya 7 gün boyunca kurkumin hapları verilecek ve kimyasalın hastalığın üzerindeki etkisi ölçülecek.

Kurkuminin, kanser hücrelerinin, kemoterapiye duyarlılığını artırdığı belirtiliyor. Böylece hastalara verilen kemoterapi dozunun düşürülebileceği ve kemoterapinin yan etkilerinin azaltılabileceği belirtiliyor.

Bilim insanları, araştırmanın henüz başlangıç aşamasında olduğuna ancak kanser tedavisinde bitkileri kullanmanın çok umut vadeden bir yöntemi olduğuna dikkat çekiyor. Bilimciler kurkumin gibi maddeleri kullanarak gelecekte kansere karşı daha etkili ilaçlar geliştirmeyi planlıyor.

Daha önce yapılan araştırmalar, kurkumin maddesinin kanser hastalarının yanı sıra felç geçiren ve bunama teşhisi konmuş hastalarda da işe yaradığını ortaya koymuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...