Korkmuyorum, arkadaşıma anlatıyorum

2008'de başlayan “Farkındayım Korkmuyorum–Arkadaşıma Anlatıyorum” projesi ile 13 bin genç kıza ulaşan Türkiye Meme Vakfı, meme kanseri bilinçlendirme çalışmalarını sürdürüyor.

11.11.2013 - 09:47

Korkmuyorum, arkadaşıma anlatıyorum

Türkiye Meme Vakfı (MEVA) tarafından, meme sağlığı ve meme kanserinin erken teşhisi konusunda geliştirilen akran eğitimi sayesinde 2008 yılından bugüne kadar 13 binin üzerinde genç kız konu hakkında bilgi sahibi oldu.

Akran eğitimi modelinin kullanıldığı program, bilgi paylaşımı yöntemiyle kanser tehdidine karşı alınabilecek basit önlemlerin öğrenilmesini temel alıyor.

Projenin ortağı ve lider okulu Validebağ Anadolu Sağlık Meslek Lisesi son sınıf öğrencilerinden gönüllü eğitici 26 hemşire adayı öğrenci ile gerçekleştirilen akran eğitimi, ABD Dışişleri Bakanlığı, Ankara Büyükelçiliği’nin sağladığı destek fonu ile Ekim ayında Çengelköy Lisesi’nde 1000 genç kıza daha ulaştı. Böylece projenin bilgilendirdiği kişi sayısı 13 bini geçti.

BİLGİLERİNİZİ PAYLAŞIN!
Türkiye Meme Vakfı İletişim ve Proje Danışmanı Feza Sengel, “Hemşire adayı öğrencilerimizin projeye katılmak konusunda son derece istekli olduklarını gözlemledik. Bugüne kadar meme kanseri hakkında kulaktan dolma bilgilere sahip olan kadınlarımızı erken yaşlardan itibaren bilinçlendirme çalışmalarını önemsiyoruz. Dünya genelinde meme kanseri vakası artarken, bilinçlenme nedeniyle ölüm oranları düşmektedir. Proje ile eriştiğimiz herkese meme sağlığı bilgilerinin yer aldığı mini broşür ve pembe bilezik armağan ediyoruz ve edindikleri bilgileri anneleri, teyzeleri ve kız arkadaşlarıyla paylaşmaları için teşvik ediyoruz. Projenin etkisini ön ve son testlerle ölçüyoruz ve bunun sonucunda, akran eğitimi modelinin son derece başarılı bir yöntem olduğu ve aynı zamanda, eğitici rolünü üstlenen gençlerin kişisel becerilerinin yanı sıra sosyal sorumluluk bilincinin artırılmasında büyük rol oynadığı gözlemlenmiştir” dedi.

MEVA, Kampanyasının hedeflerine ulaşması için eğitim faaliyetlerine büyük önem veriyor. Vakıf, “Arkadaşıma Anlatıyorum” projesi kapsamında, Sağlık Meslek Liseleri kanalıyla, orta öğretimde okuyan 13-17 yaş arası 1.300.000 kıza erişerek, toplum sağlığı konusundaki çalışmalara ve sağlık personelinin eğitimine katkıda bulunmaya devam edecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...