'Körlüğe doktor hatası neden oldu'

Sağlık Bakanlığı, İzmir'deki katarakt ameliyatlarında 8 hastanın görme kaybı yaşamasına, 'doktor hatası’nın yol açtığına karar verdi. Hatayı yapan doktor başka hastaneye atanacak.

Anadolu Ajansı 26.04.2011 - 18:09

'Körlüğe doktor hatası neden oldu'

İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Özkan, Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı’nca ameliyatları yapan Opr. Dr. Gökhan Kerci'ye disiplin cezası verildiğini söyledi.

Özkan, Teftiş Kurulu Başkanlığının verdiği raporda, doktorun kusuru bulunduğunun belirtildiğini ifade ederek, ''Ameliyat işlemlerinin başlangıcıyla sonu arasındaki sürecin bir noktasında, bir problem, bir zafiyet, her neyse onun adı, buna bağlı enfeksiyonun geliştiği rapor edilmiş kabaca'' dedi.

Raporda, ameliyatlarda kullanılan solüsyonlara dair bir tespitin bulunup bulunmadığına dair soru üzerine Özkan, böyle bir bilginin olmadığını söyledi.

Dr. Kerci'nin açığa alma işleminin geri çevrildiğini, ancak başka bir hastaneye atamasının yapılacağını aktaran Özkan, ''Sistem bu şekilde işler. Yani önce göreve iade edilir. Önümüzdeki dönemde de başka bir eğitim araştırma hastanesine ataması yapılacak. İşin adli boyutuna gelince, bu süreç Konak Kaymakamlığı tarafından devam ettiriliyor'' dedi.

OLAYIN GEÇMİŞİ
İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde aynı zamanda başhekim yardımcısı olan Opr. Dr. Gökhan Kerci'nin 10 Ocak'ta katarak ameliyatlarını yaptığı 8 hastanın, ameliyat sonrasında enfeksiyon nedeniyle görme kaybı yaşadığı belirtilmişti. 

Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın talimatıyla Teftiş Kurulu Başkanlığınca müfettiş görevlendirilerek soruşturma başlatılmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...