Kriz daha çok mideyi vuruyor

Ekonomik krizin yaşandığı bu günlerde çalışanların ya da yakınlarının maruz kaldığı iş kaygısı ve stres sindirim sistemi hastalıklarına zemin hazırlayabiliyor.

23.04.2009 - 12:38

Kriz daha çok mideyi vuruyor

Uykuda geçirilen zamanı saymazsak, çoğumuz günün büyük bir bölümünü iş ortamında geçiriyoruz. İş yaşamında ise çoğu zaman yoğun, stresli ve gergin dakikalar bizleri bekliyor. Küresel krizin yaşandığı bu günlerde sindirim sistemi ile ilgili sorunlar daha fazla yaşanıyor.

"Çünkü vücudun tüm sistemleri gibi sindirim sistemi de stresten olumsuz yönde etkileniyor" diyen Memorial Hastanesi Gastroenteroloji ve Hepatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Duygu İbrişim, sindirim sistemini stresin olumsuz etkilerinden korumak için yapılması gerekenleri anlattı.

İŞTEN ÇIKARILMA KORKUSU
Küresel ekonomik kriz nedeni ile yarına karşı güvensizlik duygusu ve işten çıkarılma korkusu ruhsal gerginliği artırıyor. Son dönemlerde bu tür kaygılar ve ardından ortaya çıkan  yakınmalarla gastroenteroloji polikliniklerine başvuran  hasta sayılarında artış dikkat çekicidir. Riski en aza indirmek için daha planlı ve temkinli olmak doğru bir davranış ancak fazla gerilimin yararı olmadığı gibi aşikar şekilde zarar getirebileceğini de unutmamak gerekli. Daha sakin ve gerçekçi yaklaşımlarla çözümleri bulmaya çalışmak ruh ve beden sağlığı için en iyisi.

SİNİRLİ PATRON ŞİKAYETLERİ ARTIRIR
Özellikle uzun saatler kapalı mekanlarda masa başı görev yapan banka ve şirket çalışanlarında strese bağlı sindirim sistemi sorunları daha fazla olabilmektedir. Yüksek rekabet ortamı, sinirli patron veya agresif iş arkadaşları her zaman tansiyonu arttırır ve şikayetleri kolaylaştırır. Her birey gibi sizin de çok değerli olduğunuzu unutmayın. Doğru olan için mücadele edin ama kendinize duygusal olarak çok yüklenmemeye,  mesai saatiniz bitince problemleri üzerinizden çıkarıp ofiste bırakmaya gayret edin.    

MİDE BULANTISINDAN REFLÜYE
Siz hiç farkında olmasanız da yaşadığınız stresli günlerin neden olduğu pek çok sindirim sistemi hastalığı vardır. Strese bağlı başlıca sindirim sistemi yakınmalarını şöyle sıralamak mümkün:
Midede ağrı, yanma, dolgunluk- huzursuzluk hissi
Bazen kusma ile birlikte olabilen bulantı
Göğüs arkasında yanma,
Ağıza ekşi- acı sular veya yenilen gıdaların gelmesi
Karın ağrısı
Karında şişkinlik- gaz
İshal veya kabızlık

hiç kuşkusuz stres, her bireyi farklı şekilde etkilemektedir. Özellikle hassas kişilerde, sindirim sistemi hastalıklarına ailesel eğilimi olanlarda veya ülser, reflü veya inflamatuvar bağırsak hastalıkları gibi öyküleri bulunanlarda sorunlar çok daha hızlı bir şekilde kendini gösterir.

SİZ İZNE ÇIKTIĞINIZDA ŞİKAYETLER DE İZNE ÇIKAR
Strese  bağlı sindirim sistemi rahatsızlığı yaşayan kişiler izne çıktıklarında, genellikle şikayetler de izne çıkar. Rahat bir mide ve düzenli çalışan bağırsaklarla geçirilen günlerin ardından bulantılarla başlayan sabahlar, toplantılarda keyif kaçıran mide ağrıları, bazen ishal bazen yoğun kabızlık ve gaz şikayetleri durumun çok da organik nedenli olmadığını düşündürür. O zaman iş ortamını her yönüyle şöyle bir gözden geçirmekte fayda var.

MİDENİN STRESLE BAŞA ÇIKABİLMESİ İÇİN...
Pozitif düşünün. Sorunlar her yerde olabilir ve temel değerlere, toplam sonuca baktığınızda devam diyorsanız, bazı olumsuzlukları görmemeye çalışın, inanın o zaman mideniz daha az  ağrır.
Çalışma alanınızı (örneğin masanız, sandalyeniz, ışık vb) mümkün olduğunca daha rahat hissedeceğiniz şekilde düzenlemeye çalışın. Daha keyifli olursanız, doğru bir oturma şekli sağlarsanız ve gün ışığından daha çok yararlanırsanız hem ruhunuzu hem de sindirim sisteminizi daha mutlu edersiniz.

Ofis ortamında stresin yanısıra beslenme ve yaşam biçimi ile ilgili hatalar da sindirim sistemi sorunlarını tetikleyebilir. Masa başı bir işte saatlerce yerinizden kalkmadan çalışıyorsanız, sürekli çay, kahve veya gazlı içecekler tüketiyorsanız, öğün atlıyorsanız ve sağlıksız yiyeceklerle besleniyorsanız sıkıntılar artacaktır. 
Güne başlarken mutlaka kahvaltı edin. Kahvaltının açma-poğaça yerine ekmek-peynir veya tost gibi daha sağlıklı yiyeceklerden oluşmasına özen gösterin. Kaşar peynir mideyi daha rahat ettirir. Çay, kahve ve gazlı içecekleri sınırlandırın. Sigara ve dumanlı ortamlardan uzak durun. 

ÖĞÜNLERİ DÜZENLİ YİYİN
Zaman zaman masa başı işe ara vererek biraz yürüyün, hareket edin. Bir-iki katlık mesafelerde asansör kullanmayın, bol su için.  Böylece bağırsaklarınız da daha düzenli çalışır.
Öğünlerinizi düzenli yiyin. Yağlı-baharatlı-kızartmalı yemekler yerine daha hafif yiyecekleri tercih edin. Sebze ve meyveler zengin vitamin ve mineral içeriği ile size destek olur.
Ara öğünler önemlidir. Enerjinizi yitirdiğiniz ve midenizin kazınmaya başladığı anlarda özellikle ikindi saatlerinde ufak bir atıştırma ile ruhen ve bedenen yenilenmiş olursunuz.
Temiz havadan yararlanın, klima yerine  mümkünse açık camdan gelen hava ve gün ışığı ile odanızı ve tabii bu arada ruhunuzu havalandırın . Siz gülümserseniz sindirim sisteminiz de rahatlayacaktır.    

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...